Quantcast
Channel: Välisveeb
Viewing all 454 articles
Browse latest View live

TÜ ja muuseumid avavad teadlaste ööl uksed põnevasse teadusellu

0
0

20.–25. septembrini avavad mitmed teadusasutused, sh Tartu ülikool ja ülikooli muuseumid oma uksed, sest toimub teadlaste öö festival. Mitmekülgse programmi raames poevad teadlased oma laboritest välja ning räägivad üldharivatest teemadest nii baarides, õuekinos kui ka looduses. Vaata otseülekannet järele ERR Novaatorist.

Tänavu toimub teadlaste öö festival juba kümnendat korda, millest tulenevalt panevad korraldajad rõhku sellele, et näidata, kuidas on Baltikumi suurim teadusfestival kümne aasta jooksul inimeste hoiakuid mõjutanud.

„Nende kuue päeva jooksul tahame me kokku võtta dekaadi jooksul toimunud muutused. Tahame näidata seda, mis on teadusasutuste arengutes toimunud. 25. septembril ETV otse-eetris toimuvas „Teadlaste Öö“ erisaates toome esile mitmeid teadlasi, kes olid meiega kümme aastat tagasi ning vaatame, kuhu nad on jõudnud tänaseks,“ kirjeldas festivali peakorraldaja Helin Haga.

Alljärgnevalt leiad sündmused, mis seotud Tartu ülikooli inimeste ja asutustega. Täieliku programmiga tutvu www.teadlasteöö.ee.

Esmaspäev, 21.09

Kell 18 algab silmaringiõhtu Tartu loodusmajas (Lille 10), kus TÜ farmakognoosia dotsent ja proviisor Ain Raal räägib, kuidas on omavahel seotud ravimtaimede keemiline koostis ja inimeste tervis ning pajatab ka taimeravi ABC-st
Kell 18-19.30 räägib kohvikus Spargel (Kalevi 13) neuropsühholoogia vanemteadur Anneli Kolk, kuidas edukalt vananeda
Kell 20-22 toimub teaduskeskuse AHHAA parklas (Sadama 1) õuekino, kus vaadatakse filmi „Lucy“. Filmi kommenteerib AHHAA giid ja TÜ neuroteaduste doktorant Aleksandr Bregin

Teisipäev, 22.09

Kell 19.30-21 astub Kivi baaris (Rüütli 13) toimuvas teaduskohvikus üles TÜ psühholoogia instituudi neuropsühhofarmakoloogia osakonna juhataja, psühhofüsioloogia professor Jaanus Harro. Kõne all on teema „Uimastid: sarnased või erinevad?“

Kolmapäev, 23.09

Kell 20-22 näidatakse AHHAA parklas (Sadama 1) õuekinos filmi „We need to talk about Kevin“
Filmi kommenteerib AHHAA giid ja TÜ psühholoogiadoktorant Dmitri Rozgonjuk

Neljapäev, 24.09

Kell 18-19.30 astub J. R. Schramm'i Kelleris (Rüütli 11) üles tehnika- ja tehnoloogiadoktorant Friedrich Kaasik, kes on spetsialiseerunud tehislihaste arendamisele ja loomisele

Reede, 25.09

Stardivad teadlaste öö tasuta eribussid Tartu observatooriumisse, TÜ Chemicumi ja mujale. Vt ajakava http://teadlasteöö.ee/kava/tartu

Alates kella 18st ootab külla Vanemuise 46, kus programmi on kokku pannud TÜ loodusmuuseum, ökoloogia ja maateaduste instituut ning zooloogia osakond

Loodusmuuseumi programm:

  • 18.00-22.00 lastenurk. Meisterdame lihtsaid ja ilusaid elupäästjaid - helkureid
  • 19.00-20.00õpituba „Sõbraks eksootiliste lemmikloomadega“ (ruum 248)
  • 20.00-20.30 psühholoog Jorgen Matsi ettekanne „Miks me kardame loomi?“ (ruum 248)
  • 21.00-22.00õpituba „Sõbraks eksootiliste lemmikloomadega“ (ruum 248)
  • 22.00-23.00 ettekanne „Rahustavad loodushelid“ (ruum 247). Veljo Runnel mängib meeli rahustavaid loodushelisid

Zooloogia osakonna programm

  • 19.00-22.00õpituba „Zooloogiahaiged“ (teise korruse koridor). Õpi loomi tundma koljude ja väljaheidete järgi. Valmista lindudele toidupall ja küsi, kuidas linde talvel toita jpm

 Geograafia osakonna ajakava

  • 18.00-22.00 Õpituba „Nutitelefon inimese liikumise uurimisel“(fuajees)
  • 18.00-22.00Õpituba „Minu ökoloogiline jalajälg“ (fuajees)
  • 18.00-22.00 Geoinformaatika töötuba „Teekond andmekogumisest ruumiliste järeldusteni“ (ruum 230 ja 231)
  • 19.30 loeng „Mõõdame mobiilsust!“ (ruum 247). Mobiilsusest räägib professor Rein Ahas

Kell 18-19.30 selgitab kultuuribaaris Naiiv (Vallikraavi 6) TÜ arstiteaduskonna bio- ja siirdemeditsiini instituudi professor Andres Salumets, millised on kaasaegse meditsiini võimalused laste saamisel – katseklaasilastest ja geneetika uhketest lubadustest ning küsime, kas tulevikus on lapsel üks, kaks või hoopis kolm bioloogilist vanemat?
Kell 18-20 räägib neuropsühhofarmakoloogia teadur Kariina Laas linnaraamatukogus (Kompanii 3/5) depressioonist
Kell 18-20 on rahvas oodatud TÜ vanasse anatoomikumi (Lossi 38), kus TÜ teaduskool tutvustab uusi ruume ja teaduskooli tegemisi. Loe lähemalt.
Kell 18-21 ootavad külla tervisetehnoloogiate arenduskeskus ja Tartu biotehnoloogia park (Tiigi 61b). Näiteks on kohal rändav bioklass kogu oma varustusega. Laboris saab kätt proovida DNA ehk pärilikkuseaine uurimisel.
Kell 18-22 on avatud TÜ kunstimuuseumi uksed (Ülikooli 18), kus Eesti arstiteaduse üliõpilaste seltsi abil saab selgeks, kuidas fikseerida luumurde. Räägitakse ka kunsti ja luumurdude seostest
Kell 18-22 langeb sünge keskaeg Tartu linnamuuseumisse (Narva mnt 23), kus TÜ arheoloogid määravad haigusi ja näitavad inimluid
Kell 18-22.30 on huvilised oodatud TÜ botaanikaaeda (Lai 38). TÜ botaanikaaia õppeklassis on avatud näitus „Tervist, maitset, lõhna ja ilu huulõielistelt“. Kell 18 on huvilised oodatud loeng-jalutuskäigule koos TÜ farmaatsia instituudi juhataja Ain Raaliga
Kell 18-23 toimuvad TÜ muuseumis (Lossi 25) töötoad koos hullu teadlasega. Viimast korda enne muuseumi remonti saab külastada näituseid „Looduse mõistmise kunst“ ja „PEA ASI: maailm õlgadel“
Kell 18.30 saab (Lossi 15b, Karl Morgensterni ausamba juures) kuulata Henn Voolaiu suust füüsikalisi pajatusi Tartu ülikooli professori ja kunstimuuseumi asutaja ning juhataja Karl Morgensterni elust
Kell18.30–19.00 räägib Tiigi 61b meditsiinilise mikroobiökoloogia professor Reet Mändar teemal „Mikroob inimese vastu, kumb jääb peale?“
Kell 18.30-20.30 avanevad Tartu ülikooli Chemicumis (Ravila 14a) keemia- ja eksperimentaalpsühholoogia laborid. Vaata täpsemat kava
Kell 20-22 avab TÜ psühholoogia instituut (Näituse 2-211) psühhobussi uksed

Festivali vältel toimub kokku rohkem kui 400 üritust üle Eesti. Tutvu programmiga www.teadlasteöö.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392
E-post: virge [dot] tamme [ät] ut [dot] ee
www.ut.ee

 


Uus kõrgharidusmess tuleb inspireerivate kõnelejatega

0
0

Neljapäeval, 25. veebruaril tulevad esimest korda Tartu kõrgkoolid Tallinnasse, et üheskoos inspireerivate kõnelejate ja silmaringi avardavate töötubadega tutvustada tasuta messil „Õpi Tartus!“ Tartu kõrghariduse mitmekülgsust. Tuju hoiab päevajuht Jalmar Vabarna.

Messi „Õpi Tartus!“ projektijuht, Tartu ülikooli turundusspetsialist Karin Kustavus ütles, et uue messi eesmärk on murda välja praeguseks juba aastaid toimunud messide traditsioonilisest formaadist ning tutvustada gümnaasiumiõpilastele Tartus antavat kõrgharidust lõbusal ja harival viisil.

„Peame oluliseks keskenduda messil just Tartule, sest Tallinna ja Harjumaa potentsiaalsele sisseastujale võib kahte linna lahutav 180 km näida teinekord liiga suur, et tulla üheks päevaks tudengivarjuks või osaleda Tartu kõrgkoolide lahtiste uste päeval. Meie soov on pakkuda võrdseid võimalusi kõigile Tartu kõrgharidusest huvitatud noortele. Mõnikord tuleb selleks ise samm gümnaasiumilõpetajale lähemale astuda ning vahetu ülevaate ja kogemusega Tartu kõrgharidust ja tudengielu tutvustada,“ rääkis Kustavus.

Kustavuse sõnul katavad Tartu kõrgkoolide võimalused igat eluvaldkonda, nii et messilt leiab ideid edasiõppimiseks igaüks. Selleks on avatud 20 praktilist töötuba, kogu päeva vältel saab karjäärinõustajatelt küsida suuniseid eriala valikul, kohal on mitmed Eesti arvamusliidrid, kelle lühiloengud peegeldavad ühiskonnas noorele aktuaalseid teemasid, millega saab tegeleda ka kõrgkoolis, ning tudenginurgas saab kogeda tõelist Tartu tudengielu.

Inspiratsiooni jagavad teiste hulgas loomaarmastaja Aleksei Turovski, iduettevõtja Triin Kask, turundusguru Andres Kuusik, Tartu ülikooli õppeprorektor Mart Noorma, majandusteadlane Siim Kallas, digiguru Taavi Kotka, skulptor Anne Rudanovski ning kümnekordne Eesti meister sõudmises Jarek Mäestu.

Mess algab Tallinna lauluväljakul 25. veebruaril kell 10. Tutvu ajakavaga www.ut.ee/opitartus.

Messi korraldavad Tartu ülikool, Eesti maaülikool, Eesti lennuakadeemia, Tartu kõrgem kunstikool ja Tartu tervishoiu kõrgkool. Sündmust toetab Eesti Meedia.

Lisainfo: Karin Kustavus, messi „Õpi Tartus!“ projektijuht, Tartu ülikooli turundusspetsialist, tel 737 6271, 5621 1461, e-post karin [dot] kustavus [ät] ut [dot] ee

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392
E-post: virge [dot] tamme [ät] ut [dot] ee
www.ut.ee

 

Proviisorid tähistavad kutseajakirjanduse juubelit

0
0

Proviisorid tähistavad 23. aprillil konverentsiga „Eesti Rohuteadlane 90“ farmatseutilise kutseajakirjanduse juubelit. Kavas on näitus ajakirja arenguloost, mitmed ettekanded ja sõnavõtud.

Tartu ülikooli farmaatsia instituudi juhataja Ain Raal rääkis, et õigupoolest on tänavu tegemist farmaatsiaajakirjanduse kolmikjuubeliga: „Möödub 95 aastat Pharmacia kui Eesti Vabariigi ühe vanima ajakirja ilmuma hakkamisest. 90 aastat tagasi lisandus sellele meie rahvuskaaslaste kuukiri Eesti Rohuteadlane, kuniks mõlemad ajakirjad 1940. aastal keelustati.“

25 aastat tagasi hakkas Eesti Rohuteadlane tänu TÜ farmaatsia instituudi õppejõududele taas ilmuma, nüüdisajal antakse seda välja nelja erialaorganisatsiooni koostööna.

Konverentsil tuleb jutuks Eesti Rohuteadlase sõjaeelne periood, tegevusaastad TÜ farmaatsia instituudis, ajakiri Eesti Apteekrite Liidu väljaandena ning tulevikuvaade.

Konverents toimub algusega kell 14 Vanemuise 46 suures auditooriumis.

Kõik huvilised on oodatud tasuta osalema.

Lisainfo
Ain Raal, Tartu ülikooli farmaatsia instituudi juhataja
737 5288
ain [dot] raal [ät] ut [dot] ee

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392
E-post: virge [dot] tamme [ät] ut [dot] ee
www.ut.ee

Proviisoriõppe ja farmaatsiateaduse edendamiseks luuakse Professor Peep Veski nimeline stipendiumifond

0
0

Farmaatsia instituut ja Eesti Akadeemiline Farmaatsia Selts annavad teada Professor Peep Veski nimelise stipendiumifondi loomisest, mille statuut kirjutatakse alla kolmapäeval, 11. mail 2016 kell 16.00 Farmaatsia instituudis Nooruse 1- 710.

Stipendiumifond luuakse eesmärgiga välja anda farmaatsia või sellega lähedalt seotud erialade stipendiume, ühendades selleks juba olemasolevaid või veel loodavaid stipendiumifonde, mis edendavad farmaatsiaharidust, -teadust ja –praktikat. Stipendiumid on mõeldud nii üliõpilastele kui ka teadlastele ja õppejõududele. Fondiga võivad ühineda kõik teised farmaatsia või sellega lähedalt seotud erialade stipendiumifondid. Iga stipendiumi võimalike saajate ringi, taotlemise ja määramise põhimõtted ning muud olulised tingimused on kirjeldatud konkreetse stipendiumi statuudis.

 

Professor Peep Veski (10.01.1950 - 01.10.2014) oli TÜ farmaatsia instituudi ravimite tehnoloogia õppejõud ja teadlane, aastast 1998 ravimite tehnoloogia ja biofarmaatsia korraline professor ja farmaatsia instituudi juhataja. Lisaks täitis ta aastatel 1998-2002 TÜ arstiteaduskonna õppeprodekaani kohustusi. Ta oli üks Eesti Akadeemilise Farmaatsia Seltsi asutajatest ja selle kauaaegne esimees. Prof. Peep Veskil oli väljapaistav osa Eesti farmaatsia esindamisel väljaspool Eestit ning tema panus Eesti farmaatsiaõppe ja -teaduse arengule on olnud teedrajav.


Professor Peep Veski. FOTO: Andres Tennus/Tartu Ülikool

 

Lisainfo:

Urve Paaver, Eesti Akadeemilise Farmaatsia Seltsi tehniline sekretär

e-post: urve [dot] paaver [ät] ut [dot] ee

Teema: 

Teadusseminar teemal: Porous electrospun nanofibers for pharmaceutical applications, 19. mail kell 12.15 Nooruse 1-707; MSc student Celia Teresa Pozo Ramos (Complutense Ülikool, Madrid, Hispaania)

Richter Gedeoni uurimistöö stipendiumi väljakuulutamine ning stipendiumifondi sidumine Professor Peep Veski stipendiumifondiga 18. mail 2016 kell 13.00 Nooruse 1-707

0
0

Olete oodatud neljapäeval, 18. mail kell 13.00 farmaatsiatudengitele suunatud 2016. a uurimistöö stipendiumi väljakuulutamisele Tartu Ülikooli farmaatsia instituudis. Lisaks allkirjastatakse kokkulepe Gedeon Richteri stipendiumifondi ühendamiseks Prof Peep Veski stipendiumifondiga.

Soovist suurendada farmatseutilise tehnoloogia erialal teostatavate proviisoriõppe üliõpilaste uurimistööde arvu ja tõsta nende kvaliteeti jätkavad Ungari ravimifirma Richter Gedeon Eesti Esindus ja Eesti Akadeemiline Farmaatsia Selts koostööd ka 2016. a. Stipendium määratakse konkursi korras antud õppeaastal farmatseutilise tehnoloogia erialal kaitstud parima uurimistöö teostanud üliõpilasele.

Kava

  • Tervitussõnad EAFS juhatuselt
  • Tervitussõnad Ain Raal, TÜ Farmaatsia instituudi juhataja
  • Tervitussõnad István Bán, Richter Gedeon Eesti Esindus
  • Koostöölepingu allkirjastamine - stipendiumi liitmine Prof Peep Veski stipendiumifondiga
  • Selgitused üliõpilastele stipendiumi tingimuste kohta
  • Eelmise aasta stipendiumi laureaat Annela Toom

 

Lühikestele sõnavõttudele järgneb vestlus meeldivas seltskonnas ja suupisted.

Sündmuse kestus kuni 1 tund.

Palume, et annaksite osalemishuvist teada: urve [dot] paaver [ät] ut [dot] ee

Gedeon Richter

Gedeon Richter Plc. (www.richter.hu) peakorteriga Ungari pealinnas Budapestis on juhtiv ravimifirma Kesk- ja Ida-Euroopas ja on esindatud Lääne-Euroopa riikides ja Skandinaavias. Ettevõtte konsolideeritud käive oli 2012. aastal 1,13 miljardit eurot. Gedeon Richteri tooteportfell katab kõiki olulisi valdkondi nagu günekoloogilised, kesknärvisüsteemi ja südameveresoonkonna ravimid. Ettevõte omab suurimat uurimis- ja arenduskeskust Kesk- ja Ida-Euroopas, kus keskendutakse kesknärvisüsteemi haigustele. Kogemused steroidkeemias on Gedeon Richterist teinud ülemaailmselt tunnustatud naiste tervishoiu ala asjatundja. Samuti on Gedeon Richter aktiivselt tegev bioloogiliste preparaatide arenduses ja tootmises oma Debrecenis asuvas tehases. Enam kui 110 aastase ajalooga ettevõttes töötab 10 200 inimest ja esindused on 31 riigis.

Teema: 

Prof Ioannis Nikolakakise loengute ja seminaride ajakava

Kutse osaleda ideekonkursil "Farmaatsia Teaduskeskuses AHHAA"

0
0

KUTSE osaleda ideekonkursil „Farmaatsia Teaduskeskuses AHHAA“

 

Ideekonkursi eesmärgiks on töökõlbuliku farmaatsiat populariseeriva idee leidmine, mis realiseerub väljapaneku või töötoana Teaduskeskuses Ahhaa. Pakutav idee peab vastama järgmistele nõuetele:

- on reaalselt teostatav ja vastab alltoodule;

- sihtrühm: lapsest vanurini;

- idee on tohi sisaldada midagi sellist, mis oleks külastaja eksimuse korral talle endale, teistele külastajatele või ümbritsevale keskkonnale ohtlik;

- esitatav idee on piisava selgusega lahti kirjutatud ja vajadusel illustratsioonidega varustatud.

 

Väljapanek

- väljapaneku korral peab külastaja ahhaa-elamuse kätte saama maksimaalselt 3 minuti jooksul;

- väljapaneku korral kulutused maksimaalselt 5000-10 000 eurot;

- sisaldab interaktiivset tegevust;

- eksponaat võib sisaldada ka ekraani (stendi), kuid see ei tohi olla põhielement;

- eksponeering ei tohi vajada igapäevast hooldust.

 

Töötuba

- töötoa maksimaalne kestvus 25 minutit;

- töötoas maksimaalne inimeste arv 20;

- kulumaterjalide kulu ühe külastaja kohta maksimaalselt 1 euro;

- kulutused töövahenditesse (uhmrid, pressid vms...) 5000-10 000 eurot;

 

Ideekonkursil võivad osaleda Tartu Ülikooli proviisoriõppe tudengid ja farmaatsia doktorandid ning Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli farmatseudiõppe tudengid. Ideed esitakse elektrooniliselt Teaduskeskuse Ahhaa (Andres [dot] Juur [ät] ahhaa [dot] ee), TÜ farmaatsia instituudi (ain [dot] raal [ät] ut [dot] ee) ja Eesti Apteegi Ühenduse (kristiina [dot] sepp [ät] apotheka [dot] ee) esindajatele hiljemalt 9. septembriks 2016.

Laekunud ideed vaatab läbi ja mitme idee korral reastab pingeritta konkursikomisjon, kuhu kuuluvad esindajad Teaduskeskusest Ahhaa, TÜ farmaatsia instituudist ja Eesti Apteekide Ühendusest. Idee loetakse konkursil võitnuks siis, kui Teaduskeskus Ahaa on idee heaks kiitnud ja realiseerimisele võtnud.

Ideede autoritele makstakse preemiat kogusummas 500 eurot, kusjuures võitnud idee autorile 300 eurot ning kahele konkursil osalenud ideele ergutuspreemiat summas 100 eurot. Preemia pannakse välja firma Magnum Medical poolt ning kantakse idee autori pangaarvele viie tööpäeva jooksul alates otsuse tegemisest ja see on maksuvaba.

 

Head suve ja nuputamist!

Ain Raal, Farmaatsia instituudi juhataja


Proviisoriõppe üliõpilased said sotsiaalfarmaatsia õppeks uue IT-lahenduse

0
0

Tartu ülikooli farmaatsia instituudi sotsiaalfarmaatsia õppeklassi soetati BENU Apteek Eesti toel uus IT-lahendus, mis toetab teoreetiliste erialateadmiste praktilist kasutamist, suurendades sellega tulevaste proviisorite tõhusamat ettevalmistust patsientide kvaliteetseks nõustamiseks apteekides.

„Farmaatsiahariduses on täna üheks olulisemaks märksõnaks erialase kompetentsi tagamine ehk teisisõnu suutlikkus anda apteeki külastavatele patsientidele võimalikult põhjalikku erialast nõu. Seda näitab nii meile laekuv vilistlaste kui ka koostööpartnerite tagasiside,” ütles TÜ farmaatsia instituudi juhataja professor Ain Raal, lisades: „Õppetööd toetav praktiline IT-lahendus on väga oluline tööriist tudengite õpetamiseks, sest just nii saavad õppurid ligilähedase kogemuse sellest, mis neid apteegis tööle asudes ees ootab.“

Farmaatsiaüliõpilase Indrek Ventmanni, kes uuris tartlaste hinnanguid apteegiteenuse osas aastatel 1993-2015, sõnul näitab ka apteegikülastajate tagasiside, et kui apteeker on alati olnud hinnatud infoallikaks ravimite kasutamise osas, siis aastatega on märgatavalt kasvanud konkreetsest patsiendist lähtuv personaalne nõustamine.

„Olulise ravimiteabe jagajana on apteekrid uuringuaastate jooksul muutunud patsientide silmis lahutamatuks tervishoiusüsteemi osaks,“ kirjeldas Ventmann apteegikülastajate tagasisidet apteegiteenusele. „Seetõttu on üliõpilaste vaatepunktist väga oluline, et juba õppeprotsessis anda tulevasele proviisorile võimalikult mitmekülgne praktiline kogemus, kuidas kõige paremini kliendile abiks olla.“

„Patsiendid tulevad apteekrilt iseravimise ja ravimite osas väga sageli sisulist nõu küsima, mistõttu farmaatsiasektori ühe suurema tööandjana peame väga oluliseks tulevaste proviisorite sellealase ettevalmistuse toetamist,” lausus õppeklassile uue arvuti soetamist toetanud BENU Apteek Eesti OÜ jaemüügidirektor Kaidi Kelt. “Soovime anda oma panuse, et farmaatsiatudengid saaksid juba õppetöö ajal vajalikke oskusi omandada ning reaalsete lahenduste ja kaasaegsete õppevahendite abil oma oskusi lihvida.”

Sotsiaalfarmaatsia õppeklassi uues arvutis sisalduv firma Hansasoft välja töötatud apteegitöö haldamise tarkvaraga saavad tudengid harjutada reaalset ravimite väljastamist ja nende kasutamise nõustamist.

Samaaegselt täienenud õppevõimalustega pikendasid Eesti akadeemiline farmaatsia selts ja BENU Apteek Eesti OÜ 6. oktoobril 2016 kahe õppeaasta võrra sotsiaalfarmaatsia valdkonna uurimis- ja teadustööde rahastamiseks mõeldud stipendiumifondi alast koostöölepingut. Fondist saavad uurimistööde stipendiume taotleda TÜ proviisoriõppe üliõpilased ning teadustöö fondist nii üliõpilased kui ka õppejõud.

Tänaseks on välja antud kolm 800-eurost stipendiumi, millest kaks on läinud sotsiaalfarmaatsia ja üks kliinilise farmaatsiaga seotud uurimistöödele. Järgmised stipendiumid antakse välja tänavu detsembris.

Lisainfo
Ain Raal, TÜ farmaatsia instituudi juhataja
5386 4749
ain.raal [ät] ut.ee

Virge Tamme
Tartu ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392
E-post: virge.tamme [ät] ut.ee
www.ut.ee

 

Arstiteaduskonna aastapäev keskendub psühhiaatriale ja psühhofarmakoloogiale

0
0

Sel nädalal koguneb Tartusse Tartu ülikooli arstiteaduskonna 384. aastapäevale üle 200 osaleja nii Eestist kui ka välismaalt, et arutleda psühhiaatria ja psühhofarmakoloogia valdkonna teemadel.

„Sel aastal pühendame aastapäevaüritused kahele silmapaistvale teadlasele, Emil Kraepelinile ja Lembit Allikmetsale, kes on pannud aluse psühhiaatriale ja psühhofarmakoloogiale Eestis ning viinud Tartu ülikooli selles vallas maailmakaardile,“ ütles Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna dekaan Margus Lember. Ta lisas, et vähem tähtis ei ole ka fakt, et just Lembit Allikmets pani arstiteaduskonna kauaaegse dekaanina alguse aastapäeva ürituste tähistamise traditsioonile.

Kõigile huvilistele avatud aastapäevaüritused avab neljapäeval, 13. oktoobril Biomeedikumis toimuv teaduskonverents, kus 21 suulise ja 81 stendiettekandega tutvustavad viimase aasta teadusuuringute tulemusi valdkonna teadurid, õppejõud, doktorandid, üliõpilased jt.

14. oktoobril toimub Biomeedikumis konverents „Psühhiaatria ja psühhofarmakoloogia: Emil Kraepelin 160 ja Lembit Allikmets 80“, kus lisaks TÜ väljapaistvamatele teadlastele esinevad ka tunnustatud väliskülalised. Konverentsi avab farmakoloogiaprofessori Oswald Schmiedeberg loenguga TÜ farmakoloogia ja toksikoloogia professor Aleksandr Žarkovski, kes räägib uutest arengutest neuropsühhiaatriliste haiguste ravimisel. Loengu lõpus antakse professor Žarkovskile üle Schmiedebergi mälestusmedal pikaajalise silmapaistva farmakoloogiaalase teadustööga tegelemise eest.

Ettekande peab ka Saksamaal asuva Max Plancki instituudi praegune direktor ja neuroteadlane Elisabeth Binder, kelle teadustöö keskendub psühhiaatriliste häirete diagnoosimisele ja ravile. Max Plancki instituut on esimene omataoline psühhiaatria instituut maailmas, mis avati 1917. aastal just Emil Kraepelini eestvedamisel.

Reede õhtul toimuval dekaan Margus Lemberi vastuvõtul TÜ muuseumi valges saalis antakse kätte Tartu ülikooli arstiteaduskonna medalid, Tartu ülikooli väikesed medalid, SA TÜ kliinikumi teadustöö preemia, emeriitprofessor Marika Mikelsaare üliõpilasteaduse tunnustamise fondi stipendium ning tunnustatakse teaduskonverentsi parimaid.

Sel aastal pälvivad arstiteaduskonna medali neuroloogia dotsent Sulev Haldre pühendunud töö eest üliõpilaste õpetamisel ning kliinilise meditsiini instituudi täienduskeskuse juhataja, peremeditsiini dotsent Marje Oona pühendunud ja eduka töö eest täienduskeskuse juhtimisel.

Tartu ülikooli väikese medaliga tunnustatakse sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi juhatajat professor Priit Kaasikut pikaajalise ja pühendunud panuse eest kehakultuuriteaduskonna arendamisel ning dekaanina oluliste õppekorralduslike muutuste läbiviimisel. Kauaaegset arstiteaduskonna õppeprodekaani dotsent Tõnis Karkit tunnustatakse väikse medaliga entusiastliku panuse eest arstiteaduskonna arendamisel, õppekavade reformimisel ning Tartu ülikooli ja kliinikumi koostöö tugevdamisel.

Arstiteaduskonna aastapäeva ürituste programmiga tutvu lähemalt meditsiiniteaduste valdkonna kodulehel.

Lisainfo
Rene Kärner, TÜ meditsiiniteaduste valdkonna dekanaadi juhataja
737 5325
rene.karner [ät] ut.ee

Virge Tamme
Tartu ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392
E-post: virge.tamme [ät] ut.ee
www.ut.ee

EFS ja EAFS sügisseminar 8. novembril 2016

0
0

TÜ Tehnoloogiainstituut, Tartu, Nooruse 1, ruum 121


Lugupeetud kolleegid,

Meil on hea meel Teid kutsuda traditsioonilisele EFS sügisseminarile, mis toimub sel aastal koostöös Eesti Akadeemilise Farmaatsia Seltsiga.

Sügisseminarile oleme palunud rääkima Tartu Ülikooli meditsiinilise viroloogia teaduri Radko Avi HIV ravimresistentsuse teemal ning antud loeng kuulub ka täiendõppe arvestusse 2 ak tunni ulatuses.

Sügisseminari teises pooles kuuleme ettekandeid farmaatsia valdkonna aktuaalsetel teemadel EAFS-i poolt.

Osavõtt seminarist on EFS-i ja EAFS-i liikmetele tasuta. Teistele kuulajatele on osavõtutasu 12€ (lisandub käibemaks).

Sügisseminari lõpus väljastame kõikidele osalejatele koheselt ka tunnistused.
Registreeruda saate iseseisvalt järgneva lingi kaudu: https://goo.gl/forms/htLnwLSoldhDCsmC3

Ajakava:
16.30-17.00 Kogunemine
17.00-18.30 Täiendõppeloeng "HIV - ravimresistentsus ja nakkuse kulgu mõjutavad peremeesorganismi geneetilised tegurid" Radko Avi, PhD
18.30-18.50 Kohvipaus
18.50-19.50 EAFS ettekanded

  • „Kompetentsipõhine farmaatsiaõpe Euroopas“ - dots. Daisy Volmer (25 min)
  • „Farmaatsia kui eriala populariseerimine Eestis“ - Kristian Semjonov, MSc ja dots. Karin Kogermann (20 min)
  • „Tartu Ülikooli Apteek“ - prof. Ain Raal (15 min)

Küsimuste korral saate pöörduda aadressil info [ät] efs.ee või telefonil 7 371 693.

Kohtumiseni sügisseminaril!

Lugupidamisega
Eesti Farmaatsia Selts ja Eesti Akadeemiline Farmaatsia Selts

Teadusseminar teemal "Development of nanofibrous platforms for drug printing" Nooruse 1-707 17. nov. kl 12.15; Lektor MSc Sophie Rönkönharju (Abo Akademi University, Turku, Finland)

Tartu ülikool kuulutab välja rektori valimised

0
0
Tartu ülikool / Foto: Andres Tennus

Alates tänasest kuni 20. veebruarini 2017 saab esitada kandidaate Tartu ülikooli rektori ametikohale. Rektori valimised toimuvad 30. märtsil.

Rektori ametikohale võib kandideerida isik, kes on või on olnud valitud professori ametikohale. Kandidaate võivad esitada TÜ valdkondade nõukogud, teiste Eesti ülikoolide nõukogud, Eesti Teaduste Akadeemia juhatus, ülikooli 15 korralist professorit ühiselt ja üliõpilasesindus.

Rektorikandidaadi esitamiseks tuleb hiljemalt 20. veebruaril 2017. a kell 17.00 esitada kirjalikus vormis esildis koos kandidaadi tutvustusega ja kandidaadi kirjalik nõusolek paberil Tartu ülikooli peahoones akadeemilisele sekretärile või elektrooniliselt aadressile rektorivalimised [ät] ut.ee.

Valimiskomisjoni esimehe Priit Kaasiku sõnul on rektori valimise protsess alates kandidaatide esitamisest kuni valimistulemuste selgumiseni ülikooli elus tervikuna väga eriline aeg, kuna see kõnetab otseselt kõiki ülikooli töötajaid. „Arutelude kaudu tulevad esile mitte ainult kandidaatide tugevused ja nõrkused, vaid selginevad ülikooli kui terviku arengusuunad ning samuti valukohad,“ kirjeldab Kaasik rektori valimiste olulisust ülikooli jaoks.

Eelseisvaid valimisi peab Kaasik tavapärasest erilisemateks, kuna alates 2016 a. käib akadeemiline elu Tartu ülikoolis uue struktuuri järgi ja see seab ülikooli juhi valimise teistsugusesse olukorda. „Kõrgharidusruumi ja teadusrahastamise muutuste tingimustes ootame sisukaid ja edasiviivaid arutelusid ning kindlasti valime rahvusülikoolile parima rektori, et Tartu ülikool püsiks maailma tippkõrgkoolide seas jätkuvalt konkurentsivõimelisena,“ rääkis Kaasik.

Rektorikandidaatide väitluskoosolek toimub 9. märtsil 2017. a kell 16.15 Tartu ülikooli aulas.

Rektori valib valimiskogu viieks aastaks. Valimiskogusse kuuluvad nõukogu, senati, valdkondade nõukogude ja üliõpilasesinduse liikmed ning professorid ja juhtivteadurid, kelle töökoormus ülikoolis on vähemalt 20 tundi nädalas. Valimiskogu nimekiri kinnitatakse 13. märtsi 2017. a seisuga.

Valimiskogu valib rektori valimiskoosolekul, mida juhatab valimiskomisjoni esimees. Valimiskoosolek toimub 30. märtsil 2017. a algusega kell 12.00 ülikooli aulas.

Lisainfo: Priit Kaasik, valimiskomisjoni esimees, 737 5364, 517 7696, priit.kaasik [ät] ut.ee

Viivika Eljand-Kärp
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5354 0689
E-post: viivika.eljand-karp [ät] ut.ee
www.ut.ee

 

 

Perearstide Aasta Tegija on Marje Oona

0
0
This node is in trash
Marje Oona / Foto: Andres Tennus

Tallinna perearstide selts valis Aasta Tegijaks Tartu ülikooli kliinilise meditsiini instituudi täienduskeskuse juhataja ja peremeditsiini dotsendi Marje Oona.

Marje Oona sõnul oli tunnustuse näol tegemist justkui kirsiga tordil – lisaks pälvis Oona sel aastal ka Tartu ülikooli arstiteaduskonna medali ja TÜ hea õpetamise grandi. „Esimeste emotsioonidena tundsin väga suurt rõõmu kolleegide tunnustusest ja tähelepanust, aga võttis ka veidi kohmetuks ja sõnatuks, sest olen teinud – nagu iga teinegi perearst ja õppejõud – oma igapäevast tavalist tööd,“ sõnas Oona. „Tunnustust vääriksid kõik mu head kolleegid, sest ega nemad minust vähem või kehvemini oma tööd ei tee,“ lisas ta.

Oona usub, et tunnustuse saamisel oli oma osa kogu Tartu ülikooli kliinilise meditsiini instituudi täienduskeskuse edukal aastal, mille tulemusena õnnestus pakutavate koolituste ringi veelgi laiendada. „Esmakordselt toimus toitumisalaste e-koolituste tsükkel, käima said lükatud töövõime hindamise ekspertarstide koolitused ja väljatöötamisel on vaktsineerimisalaste e-koolituste tsükkel,“ selgitas Oona. 

„See, et tunnustus tuli just Tallinna perearstidelt annab kinnitust, et  tänu täienduskeskuse paindlikele koolitusvormide ja laiale kursuste valikule, on keskuse koolitused populaarsed ka Tallinna perearstide hulgas,“ sõnas Oona. „Tallinna perearstid on ennast täiendanud paljudel meie täienduskeskuse koolitustel ja rohkearvuline on olnud osavõtt ka iga-aastasest täienduskonverentsist KLIINIK. Mis veel eriti tore – Tallinna perearstid on osalenud mitmetel e-täiendkoolitustel ka suurepäraste õppejõududena, selle üle on veel eriti hea meel!“ rõõmustas ta.

Tallinna perearstide seltsi sõnul on dr Marje Oona väsimatu teaduspõhise meditsiini eest võitleja ja koolitaja suure algustähega, seda nii üliõpilaste, residentide kui ka elukestva õppe põllul kündvate doktorite jaoks. Tänu dr Oonale on hääletuses osalenute sõnul perearsti maine nii arstide siseringis kui ka väljaspool oluliselt ilmekam, inimnäolisem ja targem.

Tartu ülikooli meditsiinivaldkonna täienduskeskuse pakub kõige laiapõhjalisemat meditsiinikoolituste valikut Eestis. Koolituste valikus on üle 100 eri kursuse, millel õpib aastas ligi 3000 õppurit.

Lisainfo: Marje Oona, peremeditsiini vanemteadur, 731 9212, marje.oona [ät] ut.ee

Viivika Eljand-Kärp
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5354 0689
E-post: viivika.eljand-karp [ät] ut.ee
www.ut.ee

 

Tartus tunnustati tänavusi parimaid sotsiaalfarmaatsia valdkonna uurimistöid

0
0
Stipendiaadid ja nende juhendajad / Foto: Raido Vint

Tartu ülikooli farmaatsia instituudis anti teisipäeval kolmele tulevasele proviisorile üle BENU apteegi poolt välja pandud stipendiumid uurimistööde eest, mis käsitlesid kooliõpilaste ravimiteadlikkust, inimeste rahulolu apteegiteenusega läbi kahe aastakümne ning ravimite personaalse pakendamise mõju eakate inimeste ohutule ja tõhusale ravimite kasutamisele.

TÜ farmaatsia instituudi juhataja professor Ain Raal tunnustas Eesti akadeemilise farmaatsia seltsi ja BENU Apteek Eesti OÜ poolt välja pandud stipendiumi pälvinud tudengeid aktuaalsete uurimisteemade valiku eest, mis käsitlevad väga mitmekülgselt ravimite ja nende kasutamisega seotud teemaderingi apteegiteenusest laiemalt kuni väga konkreetsete siht- ja eagruppideni.

„Laste ravimiteadlikkust on Eestis väga vähe uuritud, kuid ravimite kasutamisega seotud erinevaid aspekte, k.a. erinevad ohud, on vajalik teadvustada juba võimalikult varases nooruses, et täiskasvanuna oleks vähem ravimite ebaratsionaalset kasutamist. Samavõrra oluline on ravimite ohutu kasutamine eakate inimeste poolt,” kirjeldas Ain Raal. „Arvestades apteekrite järjest suurenevat rolli esmatasandi tervishoius, tuleb lähtuvalt patsiendi huvidest leida neid võimalusi, kuidas veelgi tõhustada proviisorite koostööd meditsiinisüsteemi teiste osadega.”

BENU apteekide juhi Kaidi Kelti sõnul on kõik tänavu stipendiumi pälvinud tööd huvitavad mitte pelgalt erialaasjatundjatele, vaid tõstatavad väga praktilisi küsimusi koos soovituslike lahendustega, mille abil tervishoiuteenuse kvaliteedi tõusule kaasa aidata. 

„Need teadustööd annavad kindlasti oma panuse Eesti farmaatsiateaduse arengusse ja teisalt on kasulikud ka erasektorile, tõstatades neid teemasid, millele ka meie apteekrid saavad oma igapäevatöös tähelepanu pöörata,” märkis Kaidi Kelt. 

Jekaterina Maksimovitš uuris Tartu Veeriku kooli kahe kooliastme – 9-12 aastat ja 13-16 aastat – laste ravimiteadlikkust. Tööst selgub, et üldiselt olid õpilaste teadmised ravimite ja sagedasemate haiguste kohta heal tasemel ning lapsed teadsid ravimite puhul nii nende kasulikkusest kui ka võimalikest ohtudest. Samas leiab autor, et tarvis oleks arendada ravimitemaatika käsitlemist koolis ning tuleks piirata ravimite kättesaadavuse võimalusi kodusest ravimikapist.

Indrek Ventmanni uurimistöö koondas endas Tartu elanike arvamusi apteegist ja apteegiteenindusest. Töö analüüsib kokku kahel kümnendil – 1993, 2005 ja 2015 – Tartu inimeste seas läbi viidud küsitluste tulemusi. Uurimusest nähtub, et kasvanud on nii proviisorite kui ka apteekide koostöö teiste tervishoiusüsteemi osadega, samas võiks see olla tänasest veelgi tõhusam ja patsienti enam toetavam.

Kolmas stipendiumi pälvinud tudeng Veera Bobrova käsitles ravimite ohutut kasutamist eakatel Soome patsientidel. Mitmete uuringute väitel soodustab personaalne pakendamine ravimite ohutut kasutamist, parandab ravikvaliteeti ja vähendab hospitaliseerimise sagedust. Oma uurimistöös leidis töö autor, et lisaks ravimite personaalsele pakendamisele on oluline jälgida ka patsiendi vanusest lähtuvat ravimite sobivust. Selleks on välja töötatud rahvusvahelised andmebaasid, mille kasutamine nii Soomes kui Eestis peaks tulevikus olema tervishoiutöötajate igapäevapraktika.  

Eelmisel aastal Eesti akadeemiline farmaatsia seltsi ja BENU Apteek Eesti OÜ koostöös loodud stipendiumifondist on tänaseks välja antud kokku kuus 800-eurost stipendiumi.

Lisainfo: 

Daisy Volmer, TÜ farmaatsia instituut, sotsiaalfarmaatsia dotsent, 737 5298, daisy.volmer [ät] ut.ee 

Kaidi Kelt, BENU Apteek Eesti OÜ jaemüügidirektor, 55 610 564, kaidi.kelt [ät] tamro.com

Viivika Eljand-Kärp
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5354 0689
E-post: viivika.eljand-karp [ät] ut.ee
www.ut.ee

 

 


Laste suhkruhaiguse avaldumist on võimalik edasi lükata

0
0
Vallo Tillmann / Foto: Katre Tatrik

Viimase poole sajandi ulatuslikum teadustöö, milles Tartu ülikooli kliinikumi lastekliinik on osalenud, tõestab, et soole mikrofloora oskuslik mõjutamine võib tulevikus aidata lastel esimest tüüpi diabeedi avaldumist edasi lükata.

Uuring näitab, kuidas soolemikroobid mõjutavad esimest tüüpi diabeedi väljakujunemist. See tähendab, et kõrge geneetilise riskiga lastele võiks välja töötada toidulisandi või jogurti, mida on rikastatud teatud mikroobide seguga või nende poolt produtseeritud ainetega. Need mikroobid või ained peavad olema lapsele ohutul kujul, kuid samas säilitama immuunsüsteemi stimuleeriva toime.

Tartu ülikooli kliinikumi lastekliiniku juhataja professor Vallo Tillmann usub, et haiguse ennetamiseks tõhusa ja tervisele ohutu bakteritekoosluse leidmine ei ole lihtne, kuid võimalik.

Mõtte selleks said teadlased, kui olid võrrelnud pikalt kestnud DIABIMMUNE uuringu käigus kolme riigi vastsündinuid ja leidnud, et Karjala vastsündinute immuunsüsteem on küpsem ja rohkem välja arenenud kui Eesti ja Soome vastsündinutel. Samas kinnitati ka, et just bakterite suurem liigirikkus soolestikus annab esimest tüüpi diabeedi vastu suurema kaitse.

Veel leiti, et Karjala laste soolestikus esineb rohkem immuunsüsteemi tugevalt stimuleerivaid Escherichia coli baktereid, mis on vähemalt hiirtel võimelised pidurdama ka esimest tüüpi diabeedi avaldumist. 

Need teadmised on eriti olulised ajal, kui lapsed haigestuvad esimest tüüpi diabeeti ühe enam ja üha nooremalt. Samas teevad lastearstidele muret ka üha enam sagenevad allergiad, mille kohta DIABIMMUNE uuringus osalenud laste allergiauuring samuti uusi teadmisi andis.

Nimelt avastati, et paremat vastupanu allergiatele ennustab sünnikodu metsaääres. Lastel, kelle sünnikodu ümber oli kahe kuni viie kilomeetri raadiuses rohkem metsa ja rohumaid, oli allergia tekkeks vähem soodumusi.

„See seos on tõeliselt huvitav ja avaldub tõenäoliselt keskkonna mikrobioomi ehk mikroobide kogumi toime kaudu inimese naha mikrofloorale, kus eeskätt on oluline roll Protebacteria mikroobidel,” kommenteeris Tillmann. Mikroobiliikide arv on suurem just seal, kus on suurem ka erinevate taime- ja loomaliikide arv, rohelise looduse keskel.

Loe põhjalikumalt ERR Novaatorist
„Suur diabeediuuring näitab, et laste suhkruhaiguse avaldumist on võimalik edasi lükata” (LINK)

„Sünnikodu metsaääres ennustab paremat vastupanu allergiatele” (LINK

Lisainfo: Vallo Tillmann, TÜ lastekliiniku juhataja ja pediaatria professor, 731 9500, vallo.tillmann [ät] ut.ee

Viivika Eljand-Kärp
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5354 0689
E-post: viivika.eljand-karp [ät] ut.ee
www.ut.ee

 


 

Suurkonverents „Kliinik 2017“ toob kokku 800 Eesti arsti

0
0
"Kliinik 2016" / Foto: Andres Tennus

30. jaanuarist 1. veebruarini kogunevad arstid üle Eesti Tartusse Dorpati keskusesse traditsiooniks saanud meedikute suurkonverentsile „Kliinik 2017”. Teemade valik on lai, käsitlemisele tulevad näiteks arstiabi eetilised probleemid, Eesti ravikvaliteedi hindamine, genoomiandmete rakendamise väljakutsed ja kanepi kasutamise võimalused meditsiinis.

Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna kliinilise meditsiini instituudi täienduskeskuse juhataja Marje Oona sõnul on konverentsist saanud Eesti arstkonna iga-aastane kohtumispaik, kus osalejad saavad hea ülevaate uutest ja aktuaalsetest teemadest tervishoius. „Arstiamet on suur vastutus, tihti peame lahendama väga keerulisi olukordi ja leidma vastuseid rasketele küsimustele. Nii on arsti töö üks osa hoida oma teadmised kaasaegsed ja töö mõtestatud. Seetõttu olemegi selle aasta konverentsi avasessiooni pühendanud kliinilise eetika päevaprobleemidele, kus muuhulgas arutame, kuidas seada arstiabis prioriteete ja suunata ressursse,” selgitas Oona.

„Selle aasta konverentsi teeb eriliseks teemade suur ampluaa. Meditsiiniteaduste valdkond on palju laiem, kui ainult arsti või õe elukutse, kuna teeme inimeste ravimisel tihedalt koostööd mitmete erialade spetsialistidega. Näiteks arutleme sel aastal, kuidas kroonilise valu ravimisel saaks kasutada füsioteraapiat,” sõnas Oona.

Koostöös Eesti Haigekassaga toimub konverentsil ühissessioon, kus tutvustatakse äsja avaldatud Eesti esimest kliiniliste indikaatorite raportit. Sessioon annab ülevaate ravikvaliteedi hindamise võimalustest ning hetkeseisust viiel erialal: intensiivravis, sünnitusabis, kirurgias, vähi- ja insuldiravis. Arutletakse selle üle, kuidas juurutada ravikvaliteedi tõenduspõhine hindamine Eestis.

Lisaks on konverentsil mitmeid paneele, mis annavad arstidele praktilisi nõuandeid oma igapäevatööks. Nii tuleb juttu laboriuuringute tellimisest, nii et see oleks võimalikult optimaalne, põlvevalu ravimisest, kõne- ja neelamishäiretest, pearinglusest jpm. Oma teadustööde tulemusi esitavad kliinilise meditsiini doktorikooli doktorandid, kes arutlevad, kuidas kliinilise teadustöö väljundeid praktilises meditsiinis ära kasutada. 

„Kliinik 2017“ toimub Tartus Dorpati konverentsikeskuses (Turu 2) 30. jaanuarist - 1. veebruarini 2017. Konverentsi korraldab Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna kliinilise meditsiini instituudi täienduskeskus.

Konverentsi kava leiab siit.

Konverentsi otseülekannet saab jälgida UTTV vahendusel www.uttv.ee.

Lisainfo: dr Marje Oona, Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna kliinilise meditsiini instituudi täienduskeskuse juhataja, tel: 731 9212, e-post: marje.oona [ät] ut.ee.

Viivika Eljand-Kärp
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5354 0689
E-post: viivika.eljand-karp [ät] ut.ee
www.ut.ee

 

Tartu ülikooli teadlased saavutasid läbimurde inimese papilloomiviiruse ravimite arenduses

0
0

Tartu ülikooli ja Icosagen Cell Factory OÜ teadlased avaldasid teadusajakirjas PLOS Pathogens artikli, mis tutvustab uut rakulist seiresüsteemi inimese papilloomiviiruse (HPV) kasvu ja ravimite mõju hindamiseks. Uus seiresüsteem võib oluliselt kiirendada uue HPV ravimi väljatöötamist. 

“Peaaegu kõik inimesed nakatuvad oma eluaja jooksul papilloomiviirusega, kuid suur osa nakkusi möödub suhteliselt kahjutult, paljudel ei avaldu sümptomid kunagi,” ütleb äsja Tartu ülikoolis doktorikraadi kaitsnud Mart Toots, kes võttis oma töös lähema uurimise alla viiruse eluohtlikud ehk onkogeensed tüübid.

Inimese papilloomiviiruseid on enam kui 200 tüüpi ja need võivad põhjustada erinevaid haiguseid healoomulistest vohanditest (näiteks soolatüükad) kuni kõri- ja emakakaelavähini. Ainuüksi USAs diagnoositakse igal aastal kuus miljonit esmakordset HPV infektsiooni juhtu. Papilloomiviiruse põhjustatud haigusi ravitakse vahelduva eduga väga paljude meetodite abil, kuid spetsiifilist HPV ravi senini ei eksisteeri.

Selleks, et aidata kaasa tõhusa ravi väljatöötamisele, on Mart Toots koos kolleegidega Icosagen Cell Factory OÜst ja Tartu ülikoolist loonud uue meetodi, mis võimaldab tuvastada potentsiaalseid efektiivseid ravimeid ja ravi sihtmärke. Erinevalt varem loodud süsteemidest võtab nende meetod arvesse kogu HPV genoomi, samuti viiruse elutsükli kolme etappi, mis leiavad aset HPV infektsiooni jooksul.

Uue süsteemi väljatöötamiseks lisasid teadlased HPV genoomidele helendavad valgud, mis võimaldavad viiruse kasvu hõlpsalt jälgida selle elutsükli igas staadiumis. Nii on võimalik kiirtestide abil pidevalt jälgida, kas üks või teine potentsiaalne ravim avaldab viirusele mõju või mitte –kiirendades seeläbi potentsiaalse ravimi väljatöötamist.

„Oleme kindlad, et HPV ravimite skriinimisanalüüsi süsteem võimaldab avastada mitmeid uusi sihtmärke ja väikemolekulaarseid ravimeid,“ selgitavad töö autorid. „Neid saab kasutada efektiivselt inimese papilloomiviiruse tekitatud madala ja kõrge riskiga naha- ja limaskestainfektsioonide kõrvaldamiseks. Töö eesmärk on pakkuda lahendust seni täitmata tõsisele vajadusele meditsiinis, hea- ja pahaloomuliste HPV-positiivsete epiteelikasvajate ravile,“ kirjeldasid teadlased töö eesmärke.

Praeguseks on meetodiga läbi katsetatud üle 1600 keemilise ühendi, millest mitmed on kasutatavad kõrge riski HPV alamtüüpide kasvu takistavatena.

Vaata ka animatsiooni siit: 

Uurimistöö sai võimalikuks tänu Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi, Icosagen ASi ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse koostööle.

Selle teadustöö läbiviimist finantseerisid:

  1. Icosagen Cell Factory OÜ omavahenditest.
  2. Icosagen Cell Factory OÜ projekti EU42266 „Novel platform for development of antiviral drugs against HPV infection“  toetati aastatel 2012-2015 Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse „Teadus- ja arendustegevuse projektide rakendusuuringu toetuse“ meetmest Euroopa Liidu Regionaalarengufondi vahenditega.
  3. Tartu ülikooli tehnoloogiainstituut osales selles projektis kaastäitjana kasutas osaliselt vahendeid Eesti teadusagentuurilt (ETAG) saadud grantidest IUT-20-27, ETF grantide 9385 ja 9467 ning Keemilise Bioloogia Tippkeskuse (3.2.0101.08-0017) vahendeid.

 

Antud projekti raames tehtud teadustöö tulemusena kaitsti 2016. aastal viis doktorikraadi ja kaitsmiseks on ette valmistatud kolm doktoritööd.

Lisainfo: Mart Ustav, Tartu ülikooli biomeditsiini tehnoloogia professor 509 8600, mart.ustav [ät] ut.ee

Viivika Eljand-Kärp
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5354 0689
E-post: viivika.eljand-karp [ät] ut.ee
www.ut.ee

 

 

Menukas Tartu ülikooli karjääripäev keskendub tudengite huvidele ja tööturu vajadustele

0
0

1. märtsil kell 13.00 toimub Tartu ülikooli peahoones juba viiendat korda populaarne TÜ karjääripäev, mis tänavu juhindub põhimõttest „Praktika teeb tegijaks!“.

Karjääripäev on oluline ennekõike tudengitele, kes saavad kavandada oma õpinguid lähtuvalt tööturu vajadustest, aga ka ettevõtetele, kes vajavad paremat ülevaadet homsest tööjõuturust.

Tänavune päev keskendub praktikakohtade otsijatele ning pakkujatele. Sündmusel osalevad paljud nimekad ettevõtted alates Swedbankist lõpetades Eesti Meediaga. Esindatud on organisatsioonid erinevatest majandusharudest, pakkudes võimalusi nii meditsiini-, sotsiaal-, reaal-, humanitaar- kui ka loodusteadust õppivatele noorele.

Karjääripäeva projektijuhi Liis Rebase sõnul on tegemist hea ja turvalise kohtumisvormiga tudengitele. „Karjääripäev pakub võimalusi üliõpilastel ja ettevõtetel luua sidemeid, mis on kasulikud mõlemale osapoolele nii teadmiste, oskuste kui ka tööjõu näol. Koolipingis istudes unustame tihti, kuidas parim viis teadmiste omandamiseks on nende praktiline rakendamine. Just selle eesmärgist tänavune mess lähtubki,” lausus Rebane.

Lisaks on üliõpilastel karjääripäeva jooksul võimalik võtta osa praktilistest töötubadest nii eesti kui ka inglise keeles. Teemade valik on lai ning päeva jooksul leitakse vastuseid mitmetele intrigeerivatele küsimustele: Mida noor peab teadma tööle minnes? Neli põlvkonda korraga tööturul – tule taevas appi! Usalduse ja vastutuse parimad õppetunnid. Töötubadega samaaegselt räägivad mitmed inspireerivad esinejad oma lugusid ning toimub paneeldiskussioon „Tugevale teooriale praktiline väljund.”

Karjääripäev on kõikidele tudengitele tasuta.

Täpsemalt karjääripäevast aadressil http://careerday.ut.ee/

Lisainfo: Liis Rebane, TÜ karjääripäeva projektijuht, 538 44 733, liisr [ät] ut.ee

Viivika Eljand-Kärp
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5354 0689
E-post: viivika.eljand-karp [ät] ut.ee
www.ut.ee

 

Kutsume kõiki 2. märtsil 2017.a kl 15-17.30 osalema TÜ farmaatsia instituudi ja EAFS korraldatud 175. juubeliaastale pühendatud avalikule üritusele "21. sajandi apteeker"

Viewing all 454 articles
Browse latest View live