Quantcast
Channel: Välisveeb
Viewing all 454 articles
Browse latest View live

Ülikooliastuja valikute lihtsustamiseks on valminud erialade kompass ERKO

$
0
0
Tartu Hugo Treffneri Gümnaasiumi abituriendid Liis Marii Valeika (vasakul) ja Anette Jaani. Foto: Mari-Liis Pintson

Tartu Ülikool on töötanud välja erialade kompassi ERKO, mis aitab koolilõpetajal leida edasiõppimiseks sobiva eriala ja suurendab teadlikkust Tartu Ülikooli õppekavadest.

Kui Eesti elanike seas populaarseks saanud valimiskompass aitab leida endale valimiste eel maailmavaateliselt sobiva erakonna, siis ERKO näitab teed haridusvaldkonnas.

„Kuna Tartu Ülikoolis on bakalaureuseõppes ligikaudu 60 eriala, otsustasime tulla gümnaasiumilõpetajatele valiku tegemisel appi. Loodame, et erialade kompass aitab valikuvõimalusi avardada ning suunab noore inimese tutvuma ka nende erialade ja võimalustega, mis olid seni tema huviorbiidist välja jäänud,“ rääkis Tartu Ülikooli kantsler Meelis Luht.

Kuigi äsja valminud erialade kompass ei asenda kogenud karjäärinõustajaid, paneb testi küsimustele vastamine tulevase sisseastuja mõtlema sellele, millised eluvaldkonnad ja erialad võiksid talle sobida.

Meelis Luht lisas, et ülikool arendab erialade kompassi edasi nii, et sellest saaks karjäärivalikul sama oluline abiline, kui on valimiste eel valijakompass. „Ka ERKO õpib. Tulevikus suudab ta anda kindlasti veelgi rohkem ja täpsemaid soovitusi,“ sõnas Luht.

ERKO loomisele aitasid kaasa ka gümnasistid ise. Tartu Hugo Treffneri Gümnaasiumi abituriendid Liis Marii Valeika ja Anette Jaani tunnistasid erialade kompassi küsimustele vastamise järel, et ERKO soovitused langesid kokku sellega, millistele erialadele nad olid ka ise mõelnud. Näiteks Anette Jaanil soovitas ERKO leida kutsumuse meditsiiniteaduste valdkonnast. „Arstiks õppimine on asi, millele olen mõelnud küll,“ tõdes Jaani.

„Paljudel mu sõpradel ei ole veel aimugi, mida nad õppida tahaksid, ja see test näitab neile suuna kätte. Küsimused annavad mõtlemisainet ja võib-olla isegi tutvustavad mõnda sellist eriala, millest nad varem kuulnud ei olnud,“ rääkis Liis Marii Valeika. Tema enda mõtteis mõlguvad ajakirjandus- või politoloogiaõpingud ja ka ERKO soovitas tal õppida ühiskonnateaduseid.

Läinud nädala lõpus avatud erialade kompassi küsimustele on vastanud juba üle 3000 inimese. Noortel on praegu veel veidi aega enda tulevikueriala kaaluda, sest Tartu Ülikooli astumine algab 20. juunil. Seega tasub enne seda vastata ERKO küsimustele ja saada soovitusi erialavalikuks.

Lisainfo: Karin Kustavus, TÜ turunduse peaspetsialist, 5621 1461, karin.kustavus [ät] ut.ee

Mari-Liis Pintson
pressinõunik
tel +372 737 5681
mob +372 5866 8677
mari-liis.pintson [ät] ut.ee
www.ut.ee

 


Vaata Tartu Ülikooli demopäeva ettekandeid!

Peatselt saab hakata esitama sisseastumisavaldusi

$
0
0

Vähem kui kuu aja pärast, 20. juunil, saab hakata esitama avaldusi Tartu Ülikooli õppima asumiseks. Seni tasub tutvuda õppekavade ja sisseastumistingimustega, et valida välja kõige paeluvam eriala.

Olulised kuupäevad bakalaureuse- ja magistriõppesse astujatele

  • 20. juunist 1. juulini saab SAIS-i kaudu esitada avaldusi
  • 13. juulil avalikustatakse vastuvõetute nimekirjad
  • 16. juuliks tuleb vastuvõetuil kinnitada õppima tuleku soov
  • 15. juunini võetakse vastu avaldusi doktoriõppesse astumiseks. Viimased vastuvõtuotsused tehakse hiljemalt 6. juulil.

Eelmisel aastal esitati Tartu Ülikool 12 307 sisseastumisavaldust. Õpinguid alustas 3976 uut üliõpilast: kõrghariduse esimesel astmel 2394 (60%), magistriõppes 1405 (35%) ja doktoriõppes 177 üliõpilast (5%).

Ühel õppeastmel õppimiseks saab esitada kuni kaks avaldust. Nende hulka loetakse ka ülikooli Pärnu ja Narva kolledžisse ning Viljandi kultuuriakadeemiasse kandideerimise avaldused.

Info selle kohta, mitu inimest eelmisel aastal TÜ õppekavadele kandideeris ja kui suur oli konkurss, on vastuvõtutatistika lehel.

Sisseastumisinfoga saab kursis olla, kui tellida endale Tartu Ülikooli sisseastumise infokiri.

TÜ vanemteadur pälvis L’Oréali 6000-eurose stipendiumi

$
0
0
Karin Kogermann. Foto: easp.ee

5. juunil avalikustatakse Riias Läti Teaduste Akadeemias toimuval galal L’Oréali Baltikumi stipendiumiprogrammi „For Women in Science“ viis stipendiaati. Ainsa eestlasena pälvib 6000-eurose stipendiumi Tartu Ülikooli meditsiiniteaduskonna farmaatsia instituudi dotsent ja vanemteadur Karin Kogermann.

Oma teadustöös on Kogermann keskendunud krooniliste haavade ravi tõhustamisele sooviga disainida ja valmistada nutikaid nanofiibrist haavakatteid.

Stipendium on mõeldud alla 40-aastastele doktorikraadiga teadlastele uuringuteks loodusteaduste või füüsika vallas või nendega seotud teadusaladel. Eestist esitati tänavu konkursile 26 taotlust.

Programmiga „For Women in Science“ toetab L’Oréal alates 1998. aastast noorte silmapaistvate naiste teaduskarjääri ja -saavutusi. Samuti on stipendiumi andja eesmärk vähendada soolist ebavõrdsust teadusmaailmas ja inspireerida järgmist põlvkonda. 20 aasta jooksul on stipendiumi saanud 2525 teadlast 115 riigist. Alates 2005. aastast on sellega tunnustatud 46 teadlast ka Balti riikidest.

Lisainfo: Karin Kogermann, TÜ farmaatsia instituudi vanemteadur, karin.kogermann [ät] ut.ee

Veebiseminaril saab esitada küsimusi ülikooli astumise kohta

$
0
0

15. juunil kell 11 toimub Tartu Ülikooli sisseastumise veebiseminar, kus korratakse üle kõige olulisem info sisseastumise kohta, jagatakse nõuandeid eriala valiku tegemiseks ja vastatakse osalejate tekkinud küsimustele.

Seminaril saab muu hulgas teada:

• kuidas valida õige eriala,

• milline on sisseastumise ajakava,

• mis on SAIS ja kuidas seal avaldusi esitada,

• millised dokumendid tuleb sisseastujal esitada,

• millised on vastuvõtutingimused,

• kes saab ülikooli astuda eritingimustel,

• kuidas arvutab kalkulaator konkursipunkte,

• millal teeb ülikool vastuvõtuotsused,

• mida tuleb veel jälgida sisseastumisperioodil.

Sisseastumise vebinar kestab umbes 45 minutit.

Osalemiseks on vajalik eelnev registreerimine, kohtade arv on piiratud. Registreeru hiljemalt 14. juunil siin.

Ilmub esimene eestikeelne rakubioloogia õpik

$
0
0
Rakubioloogia õpiku kaanefoto, millel on hiire embrüonaalsed fibroblastid. Autor: Katrin Ruisu

Esmaspäeval, 11. juunil esitletakse elektroonilist kõrgkooliõpikut „Rakubioloogia“, mis on esimene nii mahukas ja seda teemat nii laialt käsitlev algupärane eestikeelne väljaanne.

„Algusest saadik oli meie mõte koguda seda õpikut kirjutama kõik, kes Eestis rakubioloogia alal ühel või teisel moel tegutsevad,“ rääkis raamatu üks autor, TÜ rakubioloogia professor Toivo Maimets. „Seega võib õpikut pidada ka ülevaateks rakubioloogia tasemest tänases Eestis: kaasatud on 26 autorit nii Tartu Ülikoolist kui ka Tallinna Tehnikaülikoolist ja mitmest teisest teadusasutusest.“

See, et õpik on kogu Eesti tänaste rakubioloogide ühislooming, näitab meie tugevust nii rakubioloogias kui ka paljudel rakubioloogiaga piirnevatel teadusaladel. Õpiku autorid usuvad, et eestikeelne õpik on vajalik eesti keele kui teaduskeele arendamiseks ning loodavad, et õpikust saavad palju kasu nii üliõpilased, õpetajad kui ka ärksamad gümnaasiumiõpilased.

Maimetsa sõnul on rakubioloogia õpiku koostamisel lähtutud Uku Masingu soovist luua oma kõrgkeele sõnavara. „Mida muud me autoritena soovimegi kui parandada ja täiendada eestlaste mõtlemist ning olemist omas keeles ja omal maal,“ lisas Maimets.

1867-leheküljelist õpikut illustreerib 13 Eesti kunstniku 953 joonist ning 16 fotograafi pea 100 fotot. Õpiku elektrooniline formaat võimaldab lihtsat ligipääsu õppematerjalidele ning lubab pidevalt ajakohastada raamatut vastavalt muutustele meie teadmistes. Õpik antakse järgmisel aastal välja ka raamatuna, lisaks on internetis kättesaadav rakubioloogia sõnastik (vt ka sõnastiku Androidi versiooni).

Õpiku esitlus toimub 11. juunil kell 15 Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudis (Riia 23-217). Esitlusel tutvustavad õpikut TÜ rakubioloogia professor Toivo Maimets, TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituudi vivaariumi juhataja Sulev Kuuse, TÜ geneetika professor Ain Heinaru ning rakubioloog, Glaxo Smith Kline’i teadusnõunik Rein Sikut.

Lisainfo: Toivo Maimets, Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi rakubioloogia professor, 5277002, toivo.maimets [ät] ut.ee

Mari-Liis Pintson
pressinõunik
tel +372 737 5681
mob +372 5866 8677
mari-liis.pintson [ät] ut.ee
www.ut.ee

 

Tartu Ülikooli teadlased arendavad väikelastele sobivaid ravimeid

$
0
0
Foto allikas: Pixabay

TÜ teadlased töötavad välja vastsündinutele ja väikelastele sobivaid ravimeid ning uurivad olemasolevate ravimite sobivust, sest väikestele patsientidele mõeldud ravimpreparaatidest on suur puudus, kirjutab ERR Novaator.

Praegu tuleb lastel sageli leppida neile kohandatud täiskasvanute ravimitega, mis paraku võivad sisaldada ka neile mittesobivad abiaineid.

„Juba aastaid on räägitud, et vastsündinutel oleks vaja neile sobivamaid ravimeid, täpsemalt ravimvorme,“ selgitas Karin Kogermann Tartu Ülikooli farmaatsia instituudist.

Ta kinnitas, et probleemist on lõpuks aru saadud ja nüüd juba liigutakse ka olukorra lahendamise poole. Selleks kohandatakse Euroopa Liidu direktiive ning tehakse teadusuuringuid Tartu Ülikoolis ja teistes Euroopa teadusasutustes.

Siinkohal olgu öeldud, et ravimvorm on farmatseutiliste võtete kogum, millega tagatakse raviaine jõudmine toimekohale. Ravimvormiks nimetatakse ravimi kuju, millisena seda patsiendile manustatakse – see võib olla näiteks tahke, vedel, pooltahke või gaasiline.

Ühte uudset ja sobivat viisi laste ravimvormide valmistamiseks – kahemõõtmelist (2D) tindiprintimist – uuris äsja Tartu Ülikoolis ja samal ajal ka Åbo Akadeemilises Ülikoolis doktoritöö kaitsnud Mirja Palo. Printimistehnoloogia uurimist plaanitakse farmaatsia instituudis jätkata.

Seda, milliseid uusi lahendusi lastele tahkete ravimvormide manustamiseks ja annuste täpsuse parandamiseks veel Tartu Ülikoolis arendatakse, on teadlased kirjeldanud ka hiljuti ilmunud teadusartiklis.

Seal selgitavad Tartu Ülikooli teadlased esmalt probleemi olemust: miks lapsed on eriline patsientide rühm ja miks ei ole mõistlik neile alati manustada täiskasvanutele mõeldud ravimpreparaate. Ebasobivad võivad olla nii ravimvorm, manustamisviis kui ka abiained

Selles teadusartiklis kinnitavad autorid veel kord, et laps ei ole väike täiskasvanu.

Muu hulgas räägitakse sellest, et laste populatsioon on väga ebaühtlane ehk heterogeenne. „Imik ja eelkooliealine või teismeline vajavad tavaliselt erinevaid raviaine annuseid ning tihtipeale ka erinevaid ravimvorme, mis sobiksid just nende eale. Lapse vanusest sõltub seegi, missugused ja millistes kogustes ravimites olevad abiained talle sobivad,“ selgitas autor.

Probleemi olemus peitub Kogermanni sõnul kõigis nimetatud asjaoludes. Ta kirjeldab, et kui haigele lapsele on vaja määrata raviaine ja selleks pole olemas spetsiaalset lastele mõeldud ravimpreparaati, siis praegu kohandatakse lastele manustamiseks täiskasvanutele mõeldud ravimpreparaat.

„Täiskasvanute ravimpreparaat muudetakse lapsele sobivamaks, ent tootja pole seda tihtipeale ette näinud. Keegi pole ka uurinud, kas ja kuidas see preparaadi kvaliteeti mõjutab,“ selgitas Kogermann. „Ka ükski ravimitootja ei anna garantiid, kuidas nende ravim organismis täpselt toimib.“

„Raviaine annuseid püütakse küll täpselt välja arvutada ja selgitatakse ka seda, milline ravimi kogus on mingile eale kohane. Samas ei ole siiani keegi pööranud piisavalt tähelepanu sellele, et raviainete kõrval sisaldavad ravimid veel abiaineid,“ rääkis farmaatsiateadlane.

Ta jätkas: „Abiaineid kasutatakse ravimvormis erinevatel eesmärkidel. Kõigi abiainete puhul peab tootja täpsustama, miks seda kasutatakse, ja tõestama selle oodatud funktsiooni. Näiteks ravimi paremaks säilimiseks mõeldud abiained, mis on täiskasvanu ravimpreparaadis, ei sobi alati lastele või on nende kogused lastele manustamiseks liiga suured. Ilmekas näide on etanool, mida kasutatakse paljudes ravimvormides lahustina. Selliste ravimpreparaatide manustamisel lastele on kirjeldatud mitmeid mürgistusjuhtumeid.“

Asjakohased doktoritööd

Kas ja kui palju leidub haiglates lastele manustatavates ravimpreparaatides lastele ebasobivaid abiaineid, on uurinud ka Tartu Ülikoolis doktoritööd kaitsnud Jana Lass ja Georgi Nellis.

Nende teadustööde kõige tähtsam sõnum on, et Euroopa turul on sageli olemas ka alternatiivsed ravimpreparaadid, mis ei sisalda lastele ebasobivaid abiaineid.

Samuti tõestati nende doktoritöödega, et riigiti ja haiglati manustatakse Euroopas lastele sama raviainet eri preparaatidena. Lisaks leidsid Lass ja Nellis, et paljudel juhtudel on võimalik leida lapsele sobivam ravimpreparaat ning vältida nii neile riskantseid abiaineid. 

Kogermanni sõnul tuleb riski ja kasu suhet alati kriitiliselt hinnata.

„See tähendab, et peame iga kord küsima, kummal juhul on väiksem komplikatsioonirisk: kas säilitusaine puudumisel või lapsele sobimatu säilitusaine manustamisel,“ sõnas ta. Seega tuleb kaaluda, kummal juhul võivad olla halvemad tagajärjed – kas siis, kui ravimis puudub säilitusaine ja see võib seetõttu bakteritega saastuda või siis, kui lapsele antakse talle sobimatut või sobimatus kontsentratsioonis säilitusainet.

Tartu Ülikool ja Euroopa

Kuna lastele sobivate ravimvormide puudumine on ainult osa laste ravimikasutusega seotud probleemidest, lõid Tartu Ülikooli teadlased Eesti lasteuuringute võrgustiku, kuhu kuuluvad pediaatrid, lasteõed, proviisorid, keemikud ja matemaatikud. Võrgustikku juhib professor Irja Lutsar, kes esindab ka 2007. aastal loodud Euroopa Ravimiameti lasteravimite komiteed Eestis. 

Lasteravimite komitee juures tegutseb spetsiaalselt laste ravimvormide sobivuse hindamisega tegelev ravimvormi töörühm, mille töös osaleb Eesti esindajana Jana Lass.

Suur osa Tartu Ülikoolis seni tehtud teadustööst on olnud seotud olemasolevate ravimvormide sobilikkuse hindamise ja sobimatutele ravimvormidele tähelepanu juhtimisega. Kliinilise proviisori Jana Lassi arvates on kõige suurem töö olnud juba mainitud Georgi Nellise väitekirja osana tehtud ESNEE uuring.

Samuti on Euroopa Ravimiamet viimaks välja pakkunud juhendid, mis soodustavad lastele mõeldud ravimite väljatöötamist. Muu hulgas on neis ette nähtud, et tulevikus peab hakkama arendama ka lastele sobivaid ravimpreparaate neile sobivas ravimvormis.

Farmaatsia vanemteaduri Kogermanni sõnul on väga oluline, et Euroopa Ravimiamet on andnud ravimitööstusele selge signaali, et nüüd tuleb hakata välja töötama ka just lastele mõeldud ravimeid. „Rahaliselt ei ole see tootjale kindlasti atraktiivne, ent patsientide huve silmas pidades on see ülimalt tähtis,“ ütles Kogermann.

 

Mis on ravimvorm?

Ravimvorm on farmatseutiliste võtete kogum, millega tagatakse raviaine jõudmine toimekohale. Ravimvormiks nimetatakse ravimi kuju, millisena seda patsiendile manustatakse – see võib olla näiteks tahke, vedel, pooltahke või gaasiline.

Ravimvormide tänapäevasem klassifikatsioon arvestab peale mainitud agregaatolekule ka manustamisviisi ja raviaine vabanemise kiirust ravimvormist. See tähendab, et enne, kui raviaine jõuab patsiendini, antakse raviainele abiainete ja mitmesuguste tehnoloogiliste võtetega manustamiseks sobiv kuju ehk ravimvorm. Sageli sõltub ravimvormi valik patsiendi east ja muudest eripäradest.

Toimetaja: Katre Tatrik, ERR Novaator

Teema: 

Vaata TÜ lõpuaktuste ülekandeid ja ajakava

$
0
0

Enam kui 2300 üliõpilast saavad lähipäevil kätte Tartu Ülikooli diplomi. See on tasu viimaste aastate suure töö ja pühendumise eest. Eelolevatest lõpuaktustest saavad UTTV vahendusel osa kõik lõpetajate lähedased ja sõbrad.

Siia lehele tulevad jooksvalt nii käimasolevate aktuste otseülekanded kui ka juba toimunud aktuste salvestused.

Õigusteaduskonna bakalaureuseõppe lõpuaktus 15. juunil kell 12 TÜ aulas:

Sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi bakalaureuse- ja magistriõppe lõpuaktus 15. juunil kell 14 TÜ aulas:

LÕPUAKTUSTE AJAKAVA:

HUMANITAARTEADUSTE JA KUNSTIDE VALDKOND

P, 17. juunil kell 13

Viljandi kultuuriakadeemia lõpuaktus

Pärimusmuusika ait

T, 19. juunil kell 10humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna magistriõppe lõpuaktusTÜ aula

N, 21. juunil kell 10

humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna bakalaureuseõppe lõpuaktusTÜ aula

SOTSIAALTEADUSTE VALDKOND

R, 15. juunil kell 12

Narva kolledži lõpuaktus (kõik tasemed koos)

Narva kolledži auditoorium 200

R, 15. juunil kell 12

õigusteaduskonna bakalaureuseõppe lõpuaktus

TÜ aula

E, 18. juunil kell 13

majandusteaduskonna bakalaureuse- ja magistriõppe lõpuaktusTÜ aula

E, 18. juunil kell 16

ühiskonnateaduste instituudi rakenduskõrghariduse ja bakalaureuseõppe lõpuaktus

TÜ aula

T, 19. juunil kell 14

õigusteaduskonna bakalaureuseõppe lõpuaktus Tallinnas

Rahvusraamatukogu suur konverentsisaal

T, 19. juunil kl 16 

Pärnu kolledži lõpuaktus (kõik tasemed koos)

Pärnu kontserdimaja

K, 20. juunil kell 11

õigusteaduskonna magistriõppe lõpuaktusTÜ aula

K, 20. juunil kell 12

psühholoogia instituudi bakalaureuseõppe lõpuaktus

TÜ muuseumi valge saal

K, 20. juunil kell 14 

Johan Skytte poliitikauuringute instituudi bakalaureuseõppe lõpuaktus

TÜ muuseumi valge saal

N, 21. juunil kell 13

psühholoogia instituudi, ühiskonnateaduste instituudi, Johan Skytte poliitikauuringute instituudi magistriõppe lõpuaktus

TÜ aula

R, 22. juunil kell 10

haridusteaduste instituudi bakalaureuse- ja magistriõppe lõpuaktus

TÜ aula

MEDITSIINITEADUSTE VALDKOND

R, 15. juunil kell 14

sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi bakalaureuse- ja magistriõppe lõpuaktus

TÜ aula
T, 19. juunil kell 15meditsiiniteaduste valdkonna lõpuaktusTÜ aula

LOODUS- JA TÄPPISTEADUSTE VALDKOND

K, 20. juunil kell 14

loodus- ja täppisteaduste valdkonna magistriõppe lõpuaktus

TÜ aula
K, 20. juunil kell 16loodus- ja täppisteaduste valdkonna bakalaureuseõppe lõpuaktusTÜ aula

 

Ülikooli aulas toimuvate lõpuaktuste otseülekandeid on võimalik jälgida interneti vahendusel, peahoone auditooriumides 139 ja 140 (välja arvatud 15. juunil) ning restoranis Ülikooli kohvik.

 

Mari-Liis Pintson
pressinõunik
tel +372 737 5681
mob +372 5866 8677
mari-liis.pintson [ät] ut.ee
www.ut.ee

 

Teema: 

Ülikoolis algab avalduste vastuvõtt

$
0
0
Tartu Ülikooli vastuvõtt 2018

20. juunil hakkab Tartu Ülikool võtma vastu avaldusi neilt, kes soovivad asuda õppima eestikeelsete õppekavade alusel. Kõrghariduse esimesel astmel saavad tulevased üliõpilased valida 53 ja magistriõppes 48 õppekava vahel. Sügisel alustab ülikooli seinte vahel õpinguid üle 3800 uue üliõpilase.

Kandideerima on oodatud nii noored, kes on äsja lõpetanud gümnaasiumi, need, kes on juba saanud bakalaureusekraadi ja soovivad oma erialaseid teadmisi arendada magistriõppes, ning paindlikku õppevormi eelistavad täiskasvanud õppijad.

„Tartu Ülikool on parim valik jätkata haridusteed. Väiksemat eesmärki kui maailma muutmine ei peaks ükski meie ülikooli tudeng endale seadma,“ ütles õppeprorektor Anneli Saro. Ta lisas, et Tartu Ülikoolis on Eesti suurim valik õppekavu ja kõige laiapõhjalisem õpe, mis vastab ka nõudlikuima õppija ootustele. „Julgustan üliõpilasi kasutama ülikoolis ära kõik võimalused, sest peale maailmatasemel hariduse saate siit kaasa ka sõbrad ja asendamatud kogemused kogu eluks.“

Õppeprorektor innustas lõpetajaid bakalaureusekraadi omandamise järel kindlasti õpinguid jätkama. „Magistriõppes saab oma erialast pädevust arendada või omandada hoopis uue eriala, et olla tööturul suurepärane spetsialist. Uuringud näitavad, et Tartu Ülikooli lõpetajad on tööandjate seas hinnatud ja üle 80% meie magistriõppe vilistlastest töötab juhi või tippspetsialistina,“ lisas Saro.

Lisaks päevaõppele saab nii esimeses kui ka teises kõrgharidusastmes õppida sessioonõppes, kus on valida 38 õppekava. See on paindlik õppimisvõimalus neile, kes soovivad omandada hariduse töötamise kõrvalt. Silmast silma õppetöö toimub enamasti kuni kaks korda kuus nädala lõpus.

Avaldusi saab esitada sisseastumise infosüsteemis SAIS 1. juuli südaööni. Vastuvõtutalituse juhataja Tuuli Kaldma pani üliõpilaskandidaatidele südamele, et nad peaksid vastuvõtuperioodi olulisi tähtaegu hästi silmas. „Sama tähtis kui avalduse esitamine on näiteks oma õppima tuleku kinnitamine tähtajaks juhul, kui kandidaat võeti ülikooli vastu,“ ütles Kaldma.

Olulised tähtajad:

  • 20. juunist 1. juulini (k.a) avalduste vastuvõtt SAIS-is
  • kuni 11. juulini kestavad sisseastumiseksamid
  • 13. juulil avaldatakse esmased vastuvõetute nimekirjad
  • 16. juuliks tuleb vastuvõetuil kinnitada õppima tuleku soov

Kõrghariduse esimene aste hõlmab bakalaureuseõpet, rakenduskõrgharidusõpet ja integreeritud õpet. Kõrghariduse teise astme vaste on magistriõpe.

Lisainfo: Tuuli Kaldma, TÜ vastuvõtutalituse juhataja, 737 6391, tuuli.kaldma [ät] ut.ee

Kaja Karo
avalike suhete peaspetsialist
tel +372 737 5509
mob +372 505 3468
kaja.karo [ät] ut.ee
www.ut.ee

 

Läheneb teaduskonverentsi teeside esitamise tähtaeg

$
0
0

Kuni 25. juunini 2018 ootame tudengitelt, doktorantidelt, residentidelt, õppejõududelt, teaduritelt ja kõikidelt teistelt teese Arstiteaduskonna aastapäeva teaduskonverentsile. 

Teese saab esitada aadressil http://www.ut.ee/en/med-abstracts

 

Arstiteaduskonna aastapäeva esialgne programm

11. oktoober 2018
TEADUSKONVERENTS

9.00-16.00 Biomeedikumi auditoorium 1006 (Ravila 19, Tartu)

  • Doktorantide sessioon 
  • Üliõpilaste sessioon
  • Teadurite, õppejõudude ja arst-residentide sessioon 
  • Stendiettekanded 

12. oktoober 2018 
KONVERENTS ja DEKAANI VASUVÕTT

 

 

Täna on teaduskonverentsi teeside esitamise tähtaeg

$
0
0
This node is in trash

Tänaseni, 25. juunini ootame tudengitelt, doktorantidelt, residentidelt, õppejõududelt, teaduritelt ja kõikidelt teistelt teese Arstiteaduskonna aastapäeva teaduskonverentsile. 

Teese saab esitada aadressil http://www.ut.ee/en/med-abstracts

 

Arstiteaduskonna aastapäeva esialgne programm

11. oktoober 2018
TEADUSKONVERENTS

9.00-16.00 Biomeedikumi auditoorium 1006 (Ravila 19, Tartu)

  • Doktorantide sessioon 
  • Üliõpilaste sessioon
  • Teadurite, õppejõudude ja arst-residentide sessioon 
  • Stendiettekanded 

12. oktoober 2018 
KONVERENTS ja DEKAANI VASUVÕTT

 

 

Sisseastujad soovivad enim õppida arsti- ja õigusteadust ning informaatikat

$
0
0
Tartu Ülikooli vastuvõtt 2018

Esmaspäeva, 25. juuni ennelõunaks oli Tartu Ülikooli eestikeelsete õppekavade alusel õppimiseks esitatud kokku üle 3600 sooviavalduse. Enim tunnevad üliõpilaskandidaadid huvi arsti- ja õigusteaduse ja informaatika vastu.

Avaldusi kõrghariduse esimesse astmesse ja magistriõppesse kandideerimiseks saab esitada 1. juuli südaööni sisseastumise infosüsteemis SAIS. Kui peaks juhtuma, et tehnilistel põhjustel ei ole SAIS-is avaldust esitada võimalik, võib selle tuua ülikooli kohapeale Tartus (Jakobi 2–114), kolledžitesse Pärnus, Viljandis või Narvas, samuti Tallinna esindusse. Lisaks peaksid kohapeale tulekuga arvestama need, kellel ei kajastu SAIS-i avaldusel kõik vajalikud õppetulemused ja haridusandmed.

Vastuvõtutingimused on Tartu Ülikoolis õppekavati erinevad. Nii arvestatakse kõrghariduse esimeses astmes ligikaudu poolte õppekavade puhul erialakatse tulemust, osa õppekavade puhul riigieksamite tulemust või lõputunnistuse hinnet ning osa õppekavade puhul läheb arvesse nii riigieksami kui ka erialakatse tulemus. Magistriõppesse kandideerimisel arvestatakse eelmise õppeastme või eeldusainete keskmist hinnet, lõputöö või lõpueksami hinnet või sisseastumiseksami tulemust. Täpsed vastuvõtutingimused on kirjas iga õppekava kirjelduse juures sisseastumiveebis.

Vastuvõtt toimub üldjuhul paremusjärjestuse alusel. Mõnel õppekaval on kõrghariduse esimeses astmes kehtestatud 80 punkti lävend. See tähendab, et kõik kandidaadid, kes on saanud vastuvõtutingimuste täitmise tulemusel vähemalt 80 punkti, võetakse ülikooli vastu ja neile on õppekoht tagatud. Samuti võivad ülikooli sissesaamises olla enamiku õppekavade puhul kindlad need, kes sooritasid 24. märtsil akadeemilise testi vähemalt 65 punktile. Täpne õppekavade loetelu, kuhu testi tulemustega sisse saab, on kirjas akadeemilise testi kodulehel.

Olulisimad tähtajad vastuvõtuperioodil on järgmised:

  • 20. juunist 1. juulini (k.a) avalduste vastuvõtt SAIS-is
  • kuni 11. juulini kestavad sisseastumiseksamid
  • 13. juulil avaldatakse vastuvõetute esmased nimekirjad
  • 16. juuliks tuleb vastuvõetuil kinnitada oma õppima tuleku soov

Tartu Ülikool pakub Eesti kõige laiemat valikut erialasid ja kõige laiapõhjalisemat õpet, mis vastab ka nõudlikuima üliõpilaskandidaadi eeldustele ja ambitsioonidele. Kõrghariduse esimesel astmel saavad tulevased üliõpilased valida 53 ja magistriõppes 48 õppekava vahel. Sügisel alustab ülikooli seinte vahel õpinguid üle 3800 uue üliõpilase.

Kõrghariduse esimene aste hõlmab bakalaureuseõpet, rakenduskõrgharidusõpet ja integreeritud õpet. Kõrghariduse teise astme vaste on magistriõpe.

Lisainfo: Tuuli Kaldma, TÜ vastuvõtutalituse juhataja, 737 6391, tuuli.kaldma [ät] ut.ee

Kaja Karo
avalike suhete peaspetsialist
tel +372 737 5509
mob +372 505 3468
kaja.karo [ät] ut.ee
www.ut.ee

 

Toomas Asseri rektoraadiga liitub Aune Valk

$
0
0
Aune Valk
1. augustil ametisse asuva rektori Toomas Asseri meeskonnaga ühineb uue õppeprorektorina Aune Valk. Teadusprorektorina jätkab Kristjan Vassil ja arendusprorektorina Erik Puura. 
Aune Valk tunneb väga hästi nii Eesti kõrgharidussüsteemi kui ka Tartu Ülikooli. „Mul on tõesti hea meel, et üks talent jõuab jälle ülikooli tagasi. Aune Valk on kindlasti haridusvaldkonna, sealhulgas kõrghariduse juhtimise asjatundja. Tal on arvestatav juhtimiskogemus ja tugev ülikoolitunnetus,“ rääkis rektoraadi uuest liikmest professor Toomas Asser. 
Aune Valk võtab õppeprorektori ameti üle Anneli Sarolt. „Anneli Saro on teinud viimase aasta jooksul õppekorraldusuuenduste elluviimisel suurepärast tööd – oleme talle selle eest väga tänulikud. Tema juhtimisel on õppekorralduseeskirjas ja õppekava statuudis ajakohastatud üliõpilaste mobiilsuse korraldust ning suurendatud ettevõtlus- ja keeleoskuse omandamise võimalusi. Oleme uuendanud ka õppevormide struktuuri ja liikunud intensiivselt ÕIS2 valmimise poole,“ ütles Asser. 
Rektoraadi liikmetena jätkavad tööd teadusprorektor Kristjan Vassil ja arendusprorektor Erik Puura, samuti vastutusalade juhid. „Kristjan Vassili eestvedamisel valmistatakse ette kaht väga olulist protsessi: akadeemiliste töötajate karjäärimudeli uuendamist ja doktorantide tulemuslikkust toetavate meetmete kokkuleppimist. Erik Puuralt ootan, et Delta õppe- ja teadushoone koos ettevõtlusmajaga avatakse tõhusalt toimiva tervikuna ning et Tartu Ülikooli koostöö rahvusvahelise ülikoolide U4-võrgustikuga saaks hoo sisse,“ kirjeldas Asser rektoraadi lähiaja tööülesandeid. Üliõpilaste mobiilsuse toetamine U4 koostööprojekti raames ja õppetöö rahvusvahelistumine laiemalt moodustavad olulise osa ka ametisse asuva õppeprorektori tööst. Samuti seisab õppevaldkonnas ees ülikooli vastutusvaldkondade läbirääkimiste lõpuleviimine Haridus- ja Teadusministeeriumiga ning selle alusel õppekavade ümberkorraldamine.    
Aune Valk on alates 2010. aastast töötanud Haridus- ja Teadusministeeriumis, sh viimased neli aastat analüüsiosakonna juhatajana. Enne seda töötas ta 15 aastat Tartu Ülikoolis, kus ta oli nii avatud ülikooli prorektori abi, avatud ülikooli direktor kui ka õppeosakonna juht. Ta on osalenud õpetamisoskuste arendamise süsteemi loomises Eesti kõrgkoolides, kõrgharidusseadustiku väljatöötamises, kõrghariduse VÕTA süsteemi arendamises, olnud Bologna protsessi ekspert Eestis ja üks Eesti eÜlikooli rajajaid. 
Aune Valk ütles, et ta on juba mõnda aega mõelnud akadeemilisse maailma tagasi pöördumisele: „Seetõttu oli mul Toomas Asseri väga ootamatule ja austavale kutsele raske ei öelda. Tulen seda tööd tegema lootusega, et mu kogemused ja teadmised on ülikooli arengu toetamisel abiks,“ ütles Valk. 
Valk on lõpetanud 1994. aastal Tartu Ülikooli (TÜ) psühholoogia erialal, kaitsnud 1997. aastal TÜ-s psühholoogia teadusmagistrikraadi tööga „Ethnic identity and national attitudes“ ning 2001. aastal doktorikraadi väitekirjaga „Two facets of ethnic identity: pride and differentiation“. 2004. aastal viibis ta järeldoktorantuuris Suurbritannias Sussexi Ülikoolis ja Ameerika Ühendriikides Clarki Ülikoolis. 
Ta on õpetanud mitmes kõrgkoolis psühholoogiat ja kultuuridevahelist kommunikatsiooni, avaldanud arvukalt teadusartikleid, juhendanud magistritöid ning olnud kahe TÜ doktorandi juhendaja. Ta juhtis Eestis OECD rahvusvahelist täiskasvanute oskuste uuringut PIAAC ning on kultuuridevahelise psühholoogia rahvusvahelise ühingu IACCP ja Eesti Psühholoogide Liidu liige. Aune Valgu elulookirjeldusega saab lähemalt tutvuda ETIS-es: https://www.etis.ee/CV/Aune_Valk/est
Rektoraadi uus koosseis alustab tööd 1. augustil ja rektor professor Toomas Asseri inauguratsioon on 24. augustil. 
 
Lisainfo:
Toomas Asser
TÜ rektor alates 1. augustist 2018
toomas.asser [ät] ut.ee
 
Aune Valk
TÜ õppeprorektor alates 1. augustist 2018
526 7930
aune.valk [ät] ut.ee
Teema: 

Tartu Ülikooli sisseastumise avaldusi saab esitada 1. juuli südaööni

$
0
0
Tartu Ülikooli vastuvõtt 2018

Viimaseid päevi saab esitada sisseastumise infosüsteemis SAIS avaldusi kõrghariduse esimese astme ja magistriõppe eestikeelsete õppekavade alusel Tartu Ülikooli kandideerimiseks. Täna hommikuks on esitatud juba üle 7100 avalduse.

Nagu ka varasematel aastatel, tunnevad kõrghariduse esimese astme päevaõppesse kandideerijad enim huvi arstiteaduse vastu. Sessioonõppes on kõige rohkem avaldusi esitatud koolieelse lasteasutuse õpetaja õppekavadele. Magistriõppes soovitakse enim õppida päevaõppes õigusteadust ja sessioonõppes turundust ja finantsjuhtimist.

Vastuvõtutalituse juhataja Tuuli Kaldma sõnul esitatakse viimastel päevadel avaldusi kindlasti rohkem. „Paljud kandidaadid, kes peavad lisama avaldusele kirjaliku eksamitöö, kasutavad nädalavahetust sellele viimase lihvi andmiseks,“ kommenteeris Kaldma.

Kui tehnilistel põhjustel ei ole võimalik SAIS-is avaldust esitada, saab paberavalduse esitada ülikoolis kohapeal Tartus (Jakobi 2–114), kolledžis Pärnus, Viljandis ja Narvas või esinduses Tallinnas. Samuti peavad kohapeale tulema need, kelle SAIS-i avaldusel ei kajastu kõik vajalikud õppetulemused ja haridusandmed.

Tuuli Kaldma pani kandidaatidele südamele, et kõik lisadokumendid ja kirjalikud eksamitööd jõuaksid ülikooli hiljemalt avalduste vastuvõtu lõppemisele järgneva tööpäeva jooksul. „Just avalduse viimasel minutil esitajad peaksid olema valmis esmaspäeval kiiresti reageerima, kui on vaja täiendada avalduse infot või haridusandmeid,“ lisas Kaldma.

Vastuvõtuperioodi olulisimad tähtajad:

  • avalduste vastuvõtt SAIS-is lõpeb 1. juulil kell 23.59.
  • 2. juulil kella 16.00ni on võimalik tuua ülikooli lisadokumente
  • kuni 11. juulini toimuvad sisseastumiseksamid
  • 13. juulil avaldatakse vastuvõetute esmased nimekirjad
  • 16. juuliks tuleb vastuvõetuil kinnitada oma õppima tuleku soov
  • 19. augustil lõpeb vabade õppekohtade täitmine

Tartu Ülikool pakub Eesti kõige laiemat valikut erialasid ja kõige mitmekülgsemat õpet, mis vastab ka kõige nõudlikuma üliõpilaskandidaadi eeldustele ja ambitsioonidele.

Kõrghariduse esimene aste hõlmab bakalaureuseõpet, rakenduskõrgharidusõpet ja integreeritud õpet. Kõrghariduse teise astme vaste on magistriõpe.

Kõrghariduse esimesel astmel saavad tulevased üliõpilased valida 53 ja magistriõppes 48 õppekava vahel. Sügisel alustab ülikooli seinte vahel õpinguid üle 3800 uue üliõpilase.

Rohkem infot Tartu Ülikooli sisseastumise kohta on TÜ sisseastujate veebis ja SAIS-is.

Lisainfo: Tuuli Kaldma, TÜ vastuvõtutalituse juhataja, 737 6391, tuuli.kaldma [ät] ut.ee

Kaja Karo
avalike suhete peaspetsialist
tel +372 737 5509
mob +372 505 3468
kaja.karo [ät] ut.ee
www.ut.ee

 

8 soovitust ülikooli sisseastumiseksamiteks valmistujale

$
0
0
Tartu Ülikooli vastuvõtt 2018

Ka sul on ülikooli astumise avaldus esitatud? Paljudel erialadel pole sisseastumise maraton sellega veel lõppenud, vaid tuleb minna ka eksamitele. Siin on kaheksa kasulikku soovitust, kuidas näidata ennast sisseastumiseksamitel kõige tugevamast küljest.

1. Tutvu õppekavadega.

Tulevane tudeng peab teadma, mida ta õppima tuleb. Igal õppekaval on oma sisseastumistingimused. Mõnel erialal tuleb sooritada akadeemiline test, mõnel erialakatse ja mõnel erialal vestled sisseastumiskomisjoniga. Uuri oma soovitud õppekava sisseastumistingimusi ja võimaliku eksami nõudeid ning anna endast kõik, et suudaksid need täita.

2. Ole kursis Eestis ja maailmas toimuvaga.

Loe ajalehti, vaata uudiseid ja jälgi päevapoliitikas toimuvat. Ükskõik, milline on sind huvitav õppekava, lai silmaring tuleb igal pool kasuks. Kuid ära pelgalt jälgi uudiseid, vaid mõtle kaasa ja kujunda oma seisukoht. Ära karda ka oma arvamust avaldada!

3. Mõtle läbi oma tugevad ja nõrgad küljed.

See punkt meenutab küll soovitust, mida jagatakse siis, kui hakkad töövestlusele minema, kuid see kehtib ka sisseastumiseksamitel. Komisjonile meeldib, kui kandidaat teab, mis vajab tema juures arendamist, osates samas esitleda oma tugevaid külgi.

4. Mõtle läbi oma erialaeelistused.

Komisjon tahab kindlasti teada, miks sa soovid õppida just seda eriala. Mõtle rahulikult läbi vähemalt kolm põhjust, miks sa tegid selle valiku, sest see näitab, kui motiveeritud sa oled.

5. Sõnasta oma tulevikueesmärgid.

Mõtle juba kaugemale tulevikule ja sõnasta eesmärgid, mida soovid saavutada nii õpingute ajal kui ka vilistlasena. Veel parem, pane need endale ka kirja.

6. Tunne valdkonda.

Loe oma soovitud eriala kirjandust ja tutvu olukorraga tööturul. Vii end kurssi mõne selles valdkonnas tegutseva organisatsiooni või ettevõttega, sirvides nende veebilehti. Nii on sul rohkem infot sellel alal töötamise eripära ja võimaluste kohta.

7. Loe läbi soovitatud erialakirjandus ja varu aega kodutööks.

Kui sinu õppekavale kandideerimiseks on esitatud soovituslik erialakirjandus, siis tasub need teosed ka päriselt läbi lugeda. Tihti võib vestlus komisjoniga ollagi just nende teoste põhjal. Kui aga ülikooli astumiseks tuleb teha kodune töö või kirjutada essee, siis ära jäta seda viimasele minutile ja mõtle kirjapandu hoolega läbi. Järgneva vestluse õnnestumine võib sõltuda suuresti just sellest, mida oled kirjutanud kodutöös.

8. Koosta ja võta kaasa oma portfoolio.

Eelkõige loovate õppekavade puhul tuleb kasuks (või on lausa nõutav), kui saad komisjonile tutvustada, milline on sinu senine kokkupuude selle valdkonnaga. Näiteks ajakirjanduse ja kommunikatsiooni õppekava alusel ülikooli kandideerides soovitame kokku koguda kõik artiklid, mille oled kirjutanud koolilehte või muudesse väljaannetesse. Vormista need portfoolioks, mida komisjon saab sirvida, sest see annab sealsetel sisseastumiseksamitel lisapunkte.

Loodame, et nendest soovitustest on abi ja su sisseastumiseksamid kulgevad edukalt.

Head põrumist!

 


Tartu Ülikooli õppekavadele kandideerimiseks esitati üle 12 000 avalduse

$
0
0
Tartu Ülikool

Pühapäeval lõppes avalduste vastuvõtt Tartu Ülikooli eestikeelsete õppekavade alusel õppima kandideerimiseks. Koos kevadise vastuvõtuga ingliskeelsete õppekavade alusel esitati Tartu Ülikooli kõikidel õppeastmetel õppimiseks kokku 12062 avaldust. Sügisel oodatakse Tartu Ülikooli kõikides õppeastmetes õppima ligikaudu 4000 uut üliõpilast.

Kõrghariduse esimesse astmesse esitati 8139 avaldust, magistriõppes edasiõppimiseks 3527 avaldust ja doktoriõppesse astumiseks 396 avaldust.

„Kõrghariduse esimesel astmel on viimastel aastatel kõige rohkem avaldusi esitatud arstiteaduse õppekavale ja magistriõppes soovitakse konkurentsitult enim õppida infotehnoloogiat,“ kommenteeris Tartu Ülikooli vastuvõtutalituse juhataja Tuuli Kaldma.

Arstiteaduse õppekavale esitati 634 avaldust, järgnevad informaatika (497 avaldust) ja õigusteadus Tartus (350 avaldust). Magistriõppes õppimiseks esitati enim avaldusi kolmele IT-õppekavale: eestikeelse õppekava infotehnoloogia mitteinformaatikutele alusel õppimiseks 330 avaldust, tarkvaratehnika õppekava alusel õppimiseks 273 avaldust ja ingliskeelse informaatika õppekava alusel õppimiseks 210 avaldust. Doktoriõppes esitati enim avaldusi informaatika ja majandusteaduse õppekavade alusel õppimiseks.

Suurimad konkursid olid koolieelse lasteasutuse õpetaja õppekaval, kus ühele õppekohale kandideerib 9,7 soovijat, eripedagoogika õppekava konkursil on 9,6 soovijat kohale ning ingliskeelse arstiteaduse õppekava konkursil on 8,1 soovijat kohale.

Kuna paljudel Tartu Ülikooli esimese astme õppekavadel on kehtestatud vastuvõtulävend ehk punktisumma, mille ületamine tagab kindlasti vastuvõtu, on 1474 tudengikandidaati juba praeguseks taganud endale õppekoha. Ülejäänud kandidaatidel tuleb sõltuvalt valitud õppekavast sooritada sel või järgmisel nädalal sisseastumiseksam või kandideerida riigieksami tulemuste alusel.

Tartu Ülikool avaldab vastuvõetute esmased nimekirjad 13. juulil ja hiljemalt 16. juulil tuleb vastuvõetuil kinnitada oma õppima tuleku soov. Vabanenud õppekohti täidetakse jooksvalt kuni 19. augustini.

Kõrghariduse esimene aste hõlmab bakalaureuseõpet, rakenduskõrgharidusõpet ja integreeritud õpet. Kõrghariduse teise astme vaste on magistriõpe ja kolmanda astme vaste doktoriõpe.

Tartu Ülikool kuulub ainsa Baltimaade ülikoolina maailma 1,2% parimate ülikoolide hulka (QS University Rankings). TÜ pakub Eesti kõige laiemat valikut erialasid ja kõige mitmekülgsemat õpet, mis vastab ka nõudlikema üliõpilaskandidaadi eeldustele ja ambitsioonidele.

Lisainfo: Tuuli Kaldma, TÜ vastuvõtutalituse juhataja, 737 6391, tuuli.kaldma [ät] ut.ee

Kaja Karo
avalike suhete peaspetsialist
tel +372 737 5509
mob +372 505 3468
kaja.karo [ät] ut.ee
www.ut.ee

 

Patendi taotlemisel aitavad tehnoloogiasiirde töötajad

$
0
0

Patendi taotlemine on aeganõudev ja kallis, kuid selle saamine tähendab teadlase tööle suurt tunnustust. Just sellepärast tasub olla taotlusprotsessi eripäraga kursis. Nii ei ole tarvis ka hiljem tegematajätmisi kahetseda.

Kas leiutisele või ideele on võimalik patent võtta või mitte, selle analüüs algab koostööst. Tartu Ülikoolis on selles küsimuses hea partner tehnoloogiasiirde töötaja. Korrektne asjaajamine on teadlasele garantii, et saadud patent on vettpidav. Samuti toob tulu patenditud leiutise CV-sse lisamine.

Patenditaotlusi ja patente arvestatakse ülikoolile baasfinantseerimise määramisel, kuid see üksi ei ole põhjus, miks taotleda uutele tehnoloogilistele lahendustele patenti. See aitab ka suurtel välisettevõtetel TÜ teadlasi üles leida, et just neilt teadus- ja arendustööd tellida.

Loe edasi ajakirja UT kodulehelt https://www.ajakiri.ut.ee/artikkel/2825

Teema: 

Said Tartu Ülikooli sisse. Mis edasi?

$
0
0
Tartu Ülikooli vastuvõtt 2018

Palju õnne ja tere tulemast ülikooliperre! Enne, kui hakkad täiel rinnal suve nautima, tee veel üks oluline samm ja kinnita, et tuled ülikooli õppima. Anname sulle selleks mõne soovituse.

  • Sellest, et oled ülikooli sisse saanud, annab märku SAIS-is avaldusele lisatud tunnus „vastuvõetav“. Sulle saadetakse selle kohta SAIS-ist ka e-kiri, kuid meie ülikoolis ei saa tagada, et see sinuni jõuab. Seepärast hoia oma avaldusel SAIS-is silm peal.
  • Õppima tuleku pead kinnitama kahe päeva jooksul pärast vastuvõtuotsust.
  • Kui sa ei kinnita õppima tulekut tähtajaks, tähendab see, et sa loobud oma õppekohast.
  • Kui sa said sisse mitmele õppekohale, siis kinnita õppima tulek oma lemmikõppekaval ja loobu õppekohast, kus sa ei plaani õppima asuda. Sul on palju kaaskandideerijaid, kes ootavad pikisilmi võimalust pingereas ülespoole tõusta ja saada ülikoolilt kinnitus sissesaamise kohta.
  • Õppima tuleku saad vajaduse korral kinnitada mitmel õppekaval. Arvesta ainult sellega, et iga uus õppima tuleku kinnitus tühistab eelmise. Seega võid olla kindel, et kui kõrgkool, kuhu soovid õppima asuda, avaldab oma vastuvõetute nimekirjad hiljem kui see kõrgkool, kuhu oled juba sisse saanud, saad oma valikut alati muuta.
  • Õppima tuleku kinnitamine ei tühista sinu teisi avaldusi, millel on tunnus „kandideeriv“ ja mis ootavad vastuvõtuotsust.
  • Vabaks jäänud õppekohti täidame ülikoolis 19. augustini.
  • Kui sul ei õnnestu SAIS-is oma õppima tulekut kinnitada (sa ei saa SAIS-i sisse logida vms), siis võta esimesel võimalusel ühendust Tartu Ülikooli vastuvõtutalitusega aadressil sisseastumine [ät] ut.ee või telefonil 737 5625.
  • Veel täpsemalt saad õppima tuleku kinnitamisest lugeda https://www.ut.ee/sisseastumine/vastuvoetud

Kui oled õppima tuleku kinnitanud (SAIS-is on avalduse staatus sel juhul „tuleb õppima“), siis polegi sul enne õppeaasta algust vaja midagi muud teha.

Septembri alguses immatrikuleerime sind Tartu Ülikooli üliõpilaseks ja 3. septembril ootame sind õppeaasta avaaktusele. Loe kindlasti ka infot uuele üliõpilasele ja tutvu Tartu tudengieluga.

Tartu Ülikool avalikustas vastuvõetute nimekirjad

$
0
0

Täna said Tartu Ülikooli vastuvõtmise otsuse teada 3024 kõrghariduse esimese astme üliõpilaskandidaati, kellel tuleb hiljemalt esmaspäeval, 16. juulil kinnitada, et nad asuvad õppima. Alates 17. juulist vastu võetud üliõpilaskandidaadid peavad õppima tuleku kinnitama kahe päeva jooksul.

Enne tänast võisid olla ülikooli sissesaamises kindlad need 567 kandidaati, kes olid sisseastumisel täitnud mõne vastuvõtu eritingimuse, näiteks sooritanud kevadel akadeemilise testi vähemalt 65 punktile või saavutanud riiklikul või rahvusvahelisel olümpiaadil väga häid tulemusi.  Lisaks on vastu võetud kandidaatide seas 630 gümnaasiumi medaliga lõpetanut.

Tartu Ülikooli rektori kohusetäitja professor Tõnu Lehtsaar rõõmustas, et Eesti parim ülikool saab minna uuele õppeaastale vastu taas parimate üliõpilastega. „Elus on nimekirju, millesse sattumisest pole meil tavaliselt sooja ega külma. On ka nimekirju, kuhu sattumist tuleks vältida. Edunimekirjad on aga need, kus tahame oma nime näha,“ mõtiskles Lehtsaar ning saatis värsketele üliõpilastele oma palavad õnnitlused.

Tartu Ülikooli vastuvõtutalituse juhataja Tuuli Kaldma tuletab kandidaatidele meelde, et nad suures ülikooli sissesaamise rõõmus õppima tuleku kinnitamist ei unustaks. Ta täpsustas, et õppekoht tuleb sisseastumise infosüsteemis SAIS kinnitada hiljemalt 16. juulil. „Kui vastuvõtuotsuse saanud kandidaat õppima tulekut tähtajaks ei kinnita, siis pakume vabanenud koha pingereas järgmisele kandidaadile,“ lisas Kaldma.

Üliõpilaskandidaadid saavad kontrollida oma vastuvõtuotsuseid ning kohta pingereas SAISi kasutajakontolt. Lisaks tasub üle vaadata SAISi kontole saadetud teated. „Automaatsed teated avaldustega tehtud toimingute kohta saadetakse ka üliõpilaskandidaadi e-posti aadressile. Kahjuks on igal aastal omajagu juhtumeid, kus kandidaat ei saa vastuvõtuotsust kätte, kuna e-posti aadress SAISis on valesti sisestatud või on teade läinud rämpkirjade hulka,“ lisas Kaldma ja selgitas, et kui kandidaat leiab vastuvõtuteate liiga hilja, siis on tõenäoline, et tema õppekoht on pakutud juba järgmisele kandidaadile ja vastuvõtuotsust ennistada ei saa.

Magistri- ja doktoriõppe vastuvõtuotsuseid on tehtud jooksvalt ning tänaseks on vastuvõtuotsuse teada saanuid 2083, kellest 1482 on õppekoha ka vastu võtnud.

Vastuvõtu käigus vabaks jäänud õppekohti täidetakse kõikides õppeastmes kuni 19. augustini.

Vastuvõetute nimekirjad on avaldatud SAIS-is ja juhiseid, millega peaks õppima tulekut kinnitades arvestama, saab lugeda ülikooli sisseastumisveebis. Uued üliõpilased saavad õppetööd puudutava esmase infoga tutvuda ülikooli kodulehel.

Lisainfo: Tuuli Kaldma, TÜ vastuvõtutalituse juhataja, 737 6391, tuuli.kaldma [ät] ut.ee

Kaja Karo
avalike suhete peaspetsialist
tel +372 737 5509
mob +372 505 3468
kaja.karo [ät] ut.ee
www.ut.ee

 

Tartu Ülikooli Kliinikumi juhiks saab Priit Eelmäe

$
0
0
Priit Eelmäe. Foto: Silver Raidla
SA Tartu Ülikooli Kliinikumi nõukogu valis järgmiseks viieks aastaks kliinikumi uueks juhiks Priit Eelmäe, kes praegu töötab Haapsalu Neuroloogilise Rehabilitatsioonikeskuse SA juhatuse esimehena.
Kliinikumi nõukogu esimees Urmas Klaas ütles, et Eelmäe veenis nõukogu kõige enam, kuidas vastata kliinikumi ees seisvatele uutele arenguvajadustele. „Priit Eelmäel on terviklik vaade, kuidas Tartu Ülikooli Kliinikumi kui Eesti meditsiini lipulaeva edasi arendada, ja Haapsalu Neuroloogilise Rehabilitatsioonikeskuse väljaarendamise kogemus,“ ütles Urmas Klaas.
Priit Eelmäe on lõpetanud Tartu 5. keskkooli ning 1994. aastal Tartu Ülikooli liikumis- ja sporditeaduste erialal. Aastal 1997 kaitses ta samas teadusmagistri kraadi füsioteraapia valdkonnas. Eelmäe on töötanud TÜ kehakultuuriteaduskonna õppeprodekaani, TÜ füsioteraapia- ja terviseedenduse õppetooli lektori ning juhatajana, samuti Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži terviseedenduse- ja rehabilitatsiooni kompetentsikeskuse taastusravi valdkonna juhina. 2008. aastast on Eelmäe SA Haapsalu Rehabilitatsioonikeskus juhatuse esimees ja arendanud välja Eesti meditsiinis olulise valdkonna. Ta on olnud Eesti Haiglate Liidu liige ja Eesti Füsioterapeutide Liidu president.
Urmas Klaas avaldas nõukogu nimel tänu ja lugupidamist kliinikumi senisele juhatusele esimehele Urmas Siigurile. „Doktor Siigur on teinud 16 aasta vältel väljapaistvalt head tööd kliinikumi juhtimisel ja arendamisel maailmatasemel ülikoolihaiglaks.“
Järgmiseks kuulutab Tartu Ülikooli Kliinikumi nõukogu välja konkursi juhatuse liikmete leidmiseks, sest senise juhatuse ametiaeg lõppeb 30. septembril.
Lisainfo:
Urmas Klaas, Tartu linnapea, 513 5145, urmas.klaas [ät] raad.tartu.ee
Priit Eelmäe, Neuroloogilise Rehabilitatsioonikeskuse SA juhatuse esimees, 5393 2020, priit.eelmae [ät] hnrk.ee
Teema: 
Viewing all 454 articles
Browse latest View live